detacheerd zouden willen worden, dus behoefden de kosten voor het Gouvernement niet zoo heel groot te zijn. De methode Fabius en men krijgt betere resultaten!— Nog iets. (1907) Ik heb een broer, fel tegenstander van de methode Fabius met de gewone argumentenniets voor vier- maanders, hoe munitie aanvulling, enz. enz. (zoo zijn er meer, maar je kunt een methode daarom toch niet afkammen). Hoe ik ook redeneerde en boomde, oorspronkelijk in Holland, later schriftelijk, hij in Holland en ik hier, het hielp niet; hij was maar niet te overtuigen. (1910). Niet lang geleden ontving ik een brief van hem geda teerd van 18 September 1910. Ik zal hem zelf aan het woord laten:„Toch ben ik blij, dat ik aan de N. S. S. geweest ben, daar ik nu de methode zelf aan den lijve heb gevoeld. Ik beken thans gaarne, dat ik voor mijn persoon vóór de methode ben, doch aan mezelf voelde ik hoe groote wissel getrokken wordt op 's mans ambitie en energie en moet de praktijk uitmaken of onze doorsnee soldaat deze bezit. Ik vind de methode prachtig en vind het diep te betreuren, dat ze in Holland onherroepelijk gevallen is en reeds de opdracht verstrekt is aan den kapitain Boeije om een nieuw S. V. samen te stellen. Kapitain Fabius heeft thans zijn ontslag gevraagd van de N. S. S. Ik voor mij vind, dat men bij den milicien van i of 8 maanden niet veel resultaat zal bereiken met die methode, zooals ik vroeger reeds schreef, maar wat leert mén ze wel in dien korten tijd. Het Nederlandsche oefeningsstelsel vermoordt elk begrip van leger. (1) Wie haalt het in zijn hoofd een soldaat in 4 maanden de krijgstucht te doen mieeren, want die leert men niet. Als vervolg van mijne detacheering aan de N. S. S. in het voorjaar ben ik van 6 t/m 13 September naar de Harskamp geweest, waar de Indische officieren voor gevechtsschietoefe ningen waren. We hielden in dat kopjesterrein (D) van de Noorderheide een aardige schietproef. Op 700 M. was een tirailleurlinie van kop-en borstschijven, welke (telkens?) 1 sec 386 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT (1) Dat die Duitscher zoo over het leger (Infanterie) schreef, zooals indertijd de Javabode mededeelde, zou dat misschien een wiegeliedje zijn?Schr.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 404