Na jarenlange oefening enz." Welnu we hebben hier een vrijwilliger leger, dus we kunnen ons jarenlang oefenen, dat doen we nu ook, maar in eene verkeerde richting. „Jij wil het ideaale" riep een officier uit na uren lang ge praat over de methode Fabius. Daar heb ik je, riep ik, laten we dan toch streven naar dat volmaakte, dan zijn we op den goeden weg. Dan het feit: „van dat de machinewerking de borstkas niet ten goede komt, zal wel minder erg zijn; immershet doel heiligt de middelen!" Wat voor jezuitenstelling is dat, Mijnheer Het doel heiligt de middelen, foei, nooit! Wanneer de soldaat door een of andere oefening, jarenlang volgehouden, een invalide zou wor den, weg dan met die oefening, dan wat anders bedacht, maar de menschen daarvoor niet opofferen! Bladz. 1022. „Het Fabius schot zal onjuist zijn!" Nooit heefc de kapitein Fabius beweert dat zijne schoten op het gevechtsveld alle vizierschoten zouden zijn. „Als ik maar wat kan afknakkelen van dien hoek van 4° van Woloz- koï, dan heb ik al heel veel bereikt," ziedaar wat de kapitein zegt. Bladz. 1023. Wat is dat voor S. S. proef, die U daar op Batavia gehouden hebt? 5 treffers in een duidelijke borstschijf, 4 sec. per schot, 225 M., 8 patronen? De voor het leger vastgestelde op 6 Juni 1910 No. 3842 luidt heel anders! En dan: „en hoe weinigen der uitgezochte schutters konden voldoen, terwijl nog bleek, dat zij die de prijs verwierven niet altijd de „beste" schutters der Compagnie waren." Hè en U hebt de schutters uitgezocht, dus de beste! en dan zijn het weer niet de beste schutters??? (Ik vermoed een door elkaar haspelen van prijsschieten en S. S. proef, maar dan deugt die oefening nog niet). U matigt zich in Uw epistel een oordeel aan, hetgeen U abso luut nog niet kunt. Met de oude methode hebt U hier nooit gewerkt, alleen maar met de kromme en verdraaide nieuwe methode, zooals U terecht opmerkt, waardoor de ziekelijke toestand nog verergert. 388 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 406