de uitzweeting van pikrienzuur door de bordpapieren kokers heen en het daaraan verbonden gevaar van pikraatvorming, vandaar is verzocht om naar een andere springstof uit te zien, met name Holmgrens en Trotyl. Is het verwonderlijk, dat deze klachten weerklank vonden op het Plein, en dat aller- wege geïnformeerd werd naar een veiliger springmiddel, te meer, daar bekend was, dat men ook in andere landen waar pikrienzuur een bestanddeel der brisante ladingen vormt (Duitschland, Frankrijk, Engeland, Japan), zich met hetzelfde vraagstuk bezig hield Holmgrens bleek vooralsnog een eenigszins mythische stof, Trotyl daarentegen maakte sterk opgang in Europa en werd door Krupp warm aanbevolen. Indien een zoo betrouwbare firma verklaart in te staan voor Stoszsicherkeit, Sprengwir- kung en Lagerbestandigkeit, waar genomen proeven die mee ning omtrent de eerste twee eigenschappen bevestigen, pi kraatvorming bij deze stof uit den aard der zaak uitgesloten en de prijs niet hooger is dan die van pikrienzuur, wat wil men dan nog meer Daar kwam nog bij, dat men voor eene bestelling stond van duizenden mijngranaten, die reeds jaren hangende was, van nogmaals duizenden brisantgranaten voor het nieuwe veld geschut, welks aanschaffing reeds 9 jaar geleden urgent werd geoordeeld. Moest men nu deze granaten elk met een pikrienzure lading uitzenden of de bestelling aanhouden tot het resultaat van nog te nemen proeven in Indië bekend was Men bedenke dat 12.000 K.Gf. pikrienzuur bij de bekende zuinigheid in Indië met de munitie 1), in geen tien jaren opgeschoten zouden zijn. Moest hier niet de knoop doorgehakt worden, en in het belang van het Indische leger tot trotyl worden besloten Of had men eerst veel geld moeten uitgeven voor proeven met pi krienzure ladingen (bij den fabrikant), om die daarna te her halen met ladingen van trotyl De geschiedenis heeft de autoriteiten aan het Departement 394 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1). In den zomer van liet vorige jaar verschoot de Nederlandsche veldar tillerie voor eene waarde van anderhalve ton gouds (Nieuwe Rotterdamsche Courant van 18 Januari 1911, Avondblad, D).

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 412