van Koloniën in 't gelijk gesteld, want na ons zijn reeds ver schillende landen tot trotyl overgegaan, en buitenlandsche officieren die ik sprak, achten den tijd niet verre, waarop ook Mélinite, Lyddite en Schiraose vervangen zullen worden. Zou dit alles gebeuren, wanneer inderdaad pikrienzuur zulk een onschuldige stof was Gelukkig zijn wij totnogtoe ver schoond gebleven van ongelukken met dit springmiddel. Doch hetgeen ik heb hooren mompelen over de oorzaak van het ongeluk met de Jéna (niet in de officiëele stukken vermeld), hetgeen ik ondervond bij een herhaald bezoek aan pikrienzuur fabrieken, waar telkens een explosie plaats gevonden had, hetgeen ik van chemikers en fabrikanten mocht vernemen, doen mij de tijdige afschaffing van dit springmiddel (dat men alom slechts bij gebrek aan iets beters, bij de invoering van stalen in stede van de oude gietijzeren granaten, aangewend heeft), volstrekt niet betreuren. En nu moge de geachte schrijver aanvoeren, dat zijne proeven hem het bewijs gaven van eene niet grootere schok- gevoeligheid van pikraten dan van pikrienzuur, ten eerste mis ik in zijn artikel het bewijs dat deze laatste stof zelf voldoende schokveilig is, en ten tweede is het de vraag of de uitkomsten van laboratorium-proeven een voldoende maat staf voor de werkelijkheid bieden. Wel zegt de schrijver: Ik bereidde de stoffen niet chemisch zuiver, maar op een manier juist zooals in de werkelijkheid kan gebeuren, zij het dan ook dat in dat geval het percentage picraat veel geringer kan wezen. Maar is hierbij b.v. rekening gehouden met de verontreiniging, die in vervoerd wordende granaten op den duur aanwezig zal zijn In verband met deze vraag kan ik de resultaten van val- proeven meedeelen, gehouden met trotyl, mechanisch ver mengd met een veranderlijke dosis van een opzichzelf on schuldige stof, bijv. paraffine. Daarbij bleek, dat de valhoogte, waarbij tien proefjes alle niet meer ontploften, toenam met het gehalte der bijgevoegde stof niet alleen, maar het maximum bereikte bij de geringste verontreiniging, zoodat eerst bij een verhouding van trotyl en bijmengsel als 20: 1 dezelfde on gevoeligheid voor schok werd verkregen als bij zuiver trotyl. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 395

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 413