Bij een verhouding van 1001 was de gevoeligheid reeds verdubbeld. Het komt mij voor dat deze proeven, als meer de eischen der werkelijkheid naderend, een zuiverder maatstaf opleveren dan die van den schrijver, omdat deze reeds de valhoogte, waarop de helft der proefjes ontbrandt, als criterium aanmerkt. Mogelijk wil hij deze proeven wel met pikrienzuur, (op zich zelf reeds, zooals ook de schrijver erkent, tweemaal zoo schokgevoelig als trotyl), herhalen en dan met eene geringe verontreiniging door zand of metaalsplinters, aldus den wer- kelijken toestand in het projectiel zooveel mogelijk nabootsend. Thans rest ons nog de vraag onder de oogen te zien, of bij erkenning van de wenschelijkheid der vervanging van pi krienzuur, juist trotyl daarvoor moet worden genomen. Reeds is aangegeven dat de laatste stof tweemaal zoo schokveilig is, ongeveer even goedkoop en onveranderlijk, welke groote voordeelen wel door niemand voorbijgezien zullen worden. Vrees, dat deelen der trotyllading onverbrand weggeslingerd worden en dus onbenut blijven, behoeft niet te bestaan bij een progressieve initiaal-ontsteking als de Kruppsche. Indien ik mij niet vergis, zijn indertijd de springproeven met tro tyl aan de Hembrugwerkplaatsen gestaakt wegens onbekend heid met de juiste wijze van ontsteking. Nu nog „de minder hevige werking, zoodat een grooter hoeveelheid springstof moet worden gebruikt", zooals de schrijver zegt. Voor onze 12 cM. mijngranaten is dit in 't geheel geen bezwaar, omdat de lading van 2,4 K. G. gerust grooter genomen kan worden; de echte mijngranaat van 12 cM. bevat 4 K.G. springlading. x) Het weinigje staal van de wanddikte dat daarvoor opgeofferd zou moeten worden, komt niet in aanmerking. Anders staat het geval met de ongeveer driemaal zoo lichte 7,5 cM. granaten, die toch reeds vrij ge ringe scherfwerking bezitten, (100 scherven van 10 gram). Vermeerdering van de ongeveer 0,12 K.G. kleine lading met een 20 gram zal echter slechts 2 werkzame scherven kosten, 396 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Het zal evenwel niet noodig zijn. Bij de springproeven met de ingevoerde mijngranaten met 2,4 K.G. lading kwamen zware bodemscherven ongeveer 900 M. verder terecht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 414