uit de goede wil der autoriteitea op het Plein blijkt. Aan 't verzoek uit Indië, om trotyl als stof uit te zenden, kon men onmogelijk voldoen, omdat dan in Indië toch geen gelegenheid zou bestaan tot samenstelling der ladingen. Hiervoor iso.a. een hydraulische pers van bijzondere constructie noodig bo vendien zou het zoeken naar een goeden detonator in Indië ons veel te lang ophouden. Dit alles kon men hier natuurlijk niet weten. Veel meer aanleiding tot tegenwerping zou in dertijd de invoering van pikrienzuur als brisante lading ge geven moeten hebben, want de gevaarlijkh eid dezer stof veel gebruikt in de verfindustrie was algemeen bekend, en toch is dit springmiddel, zonder proeven in Indië, voor onze stalen granaten aangenomen. Waarom? Omdat wij niet achter kon den blijven bij de andere rijken. Doch nu wij in de gelegen heid zijn, deze, door inwerking van salpeterzuur op carbol- zuur verkregen, stof (trinitro-phenol) te vervangen door tro tyl (trinitro-toluol), verkregen uit salpeterzuur en een ander teerdestillatie-product, toluol, nu mogen wij niet aarzelen, de ze veel minder gevaarlijke stof in te voeren, in verband met het absolute vertrouwen, dat een leger in zijne ernstvuurwer- ken moet kunnen stellen. En wanneer de schrijver van het hier behandelde artikel zegt „Zeker, er zijn ongelukken genoeg gebeurd met picraten, „maar er zijn ook ongelukken gebeurd met rookzwak kruit. „Moesten we dan niet eveneens het rookzwakke kruit „afschaffen," dan geeft hij blijk, de geschiedenis van den laatsten tijd niet te kennen. Want zoo ooit klachten zijn gerezen over eenig voortdrijvingsmiddel in Indië, dan is dit voorzeker het geval met ons rookzwak-kruit, van welke fabriek ook, dat door be derf niet alleen onbruikbaar wordt, doch dan een gevaar vormt voor zijne omgeving. Wist men maar een andere kruitsoort!1) 398 INDISCH MILITIAR TIJDSCHRIFT 1) >man glaubte einige Zeit, ein so ziemlich allen, an ein Kriegspulver zu stellenden Anforderungen, entspreclieudes Schieszpraparat zu liaben. Doch da kamen undiesgeeetzt neue Katastrophen". »Das ist der heutige stand der Pulverfrage und der Artillerist steht macht- und ratios da gegenüber diesen Tatsachen und weisz keinen Ausweg". »und das Pulver fordert weiter seine Opfer am lebenden Material, den Men- schen, und am toten Material, den Geschiitzrohren". (Mitteilungen aus den Gebiete des Seewesens, 1909 no. 1, Nitropulver und Ammonpulver als Treibmittel von Peter Rusch, k. u. k. Marineartillerie- Oberingenieur.l

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 416