Zijn er dan geen andere springmiddelen, beter dan trotyl in staat het pikrienzuur te vervangen Zeker, Schneiderite bijvoorbeeld, doch deze stof moet (om haar vochtaantrekkend vermogen?) luchtdicht opbewaard worden; het is anders een uiterst krachtig middel en bovendien bijzonder ongevaarlijk. Meermalen zag ik een stuk Schneiderite in de vlammen wer pen, waar iedereen bijstondmet pikrienzuur heb ik zoo iets nooit zien doen. Elders bezigt men aluminiumpoeder als bij mengsel, doch dit oxydeert weer te gemakkelijk. Trotyl kan veilig aan de open lucht opbewaard worden alleen verandert het, aan het licht blootgesteld, aan de op pervlakte van kleur (van geelgrijs, bruinrood). Ook m het water blijft het practisch onveranderlijk; slechts de buiten zijde wordt eenigszins slijmerig, binnenin blijft het kurkdroog. Ondanks deze eigenschappen is het gewenscht de bordpa pieren kokers evenals bij pikrienzuur te behouden, doch hier niet om het gevaar van aanraking met metaal en vorming van pikraten, maar om beschadiging te voorkomen, alsmede de vorming (door wrijving) van fijne kristallen, welke veel schokgevoeliger zijn dan onder druk gegoten, en zelfs dan geperst trotyl. Bedoelde kokers moeten goed vochtdicht gemaakt zijn (paraffineering en vernissing) om zwelling van het bordpapier, waardoor de ladingen niet meer in de pro jectielen zouden passen, te beletten. De invoering van trotyl heeft voorts de gelegenheid geopend: 1° goede springpatronen voor de Cavalerie te verkrijgen; 2° onze granaten van oudere constructie, de z, g. Gewone Gr. van gietijzer, eenigermate te moderniseeren. Dit laatste, door het zwarte salpeterkruit daarin te ver vangen door Plastrotijl, een kneedbaar mengsel van trotyl, dinitro-toluol, schietkatoen en terpentijnolie. Een dergelijk mengsel bezit het voordeel van een nog flinke brisantie (die van trotyl of pikrienzuur zou het gietijzer te veel tot gruis slaan), zonder het nadeel dat bij breken van een projectiel in den vuurmond (komt bij gietij. Gr. wel eens voor) deze laatste te veel lijdt. Ten slotte zou trotyl ook met voordeel zijn te bezigen in de nog aanwezige Glasharde Granaten en last not least in INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 399

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 417