Hierna gaat de schrijver van bovengenoemd artikel over tot de eigenlijke voordeelen van trotyl. Het voordeel ad. 1 heb ik m.i. reeds voldoende weerlegd in mijn vorig artikel; de praktijk heeft daarin afdoende beslist. Het voordeel ad. 2 is werkelijk het eenige voordeel dat trotyl bezit boven picrinezuur. Ik betwijfel echter of de ver giftige werking van een springstof bij de fabricage, wel voor den kooper veel gewicht in den schaal zal leggen. Er wordt bovendien alleszins genoegzaam aan die giftige werking te gemoet gekomen. Het bewerken van picrinezuur heeft name lijk plaats onder aftrekjes, die het stof wegzuigen; verder wordt aan de menschen melk verstrekt, die een tegengif is. Alleen de vijand heeft last van de giftige dampen bij de ont ploffingen, doch daarom zal men het gebruik er van wel niet laten varen. Bovendien is het voordeel maar betrekkelijk, want ook trotyl geeft giftige kooloxyd dampen. Verder wordt over zelfontleding gesproken. Dit is bij vei ligheidsspringstoffen, waartoe ook picrinezuur behoort, iets onbestaanbaars. Ook picraten ontleden niet bij opbewaringr behalve ferro-picraat, dat evenals alle ijzerzouten overgaat in de ferriverbinding, welke laatste weer ontleedt onder vor ming van nitreuse dampen, een proces, dat eerst verloopt door jaren en jaren heen, daardoor ongevaarlijk is en juist het ijzerpicraat, (indien het dan gevormd wordt) weer doet verdwijnen. Voor inwerking van vocht en hooge temperatuur zijn beide even ongevoelig. Door vocht wordt namelijk alleen de explosiviteit verminderd, door hooge temperatuur gaan ze verdampen. Hieraan moet worden toegevoegd, dat trotyl bij 80° smelt, picrinezuur eerst bii 118° en dat bij het overdestil- leeren, picrinezuur niet, trotyl gedeeltelijk ontleedt, welke zaken echter van zuiver theoretisch belang zijn. Na dit gedeelte te hebben afgedaan kan nog medegedeeld worden, dat de juistheid van mijn proeven met zekerheid is bevestigd door het onderzoek van Dr. H. Kast, Wissenschaft- licher Mitglied des Königlichen Militarversuchsamts zu Berlin, die iD de Januari aflevering van 1911 van het Zeitschrift für das gesamte Schiesz- und öprengstoffwesen een artikel INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 403

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 421