schreef onder den titel: „Über die Metallsalze des Trinitro- phenols und Trinitrokresols." Hierin beschrijft hij eerst, hoe hij de picraten heeft bereid, en beproeft ze daarna onder het valtoestel met glaspoeder in slaghoedjes opgesloten, en komt dan tot precies dezelfde uitkomsten als waartoe ik ben ge komen. Het ijzeroxydulzout geeft een andere uitkomst naar gelang het bij 100° is gedroogd (deze droging paste ook ik toe) dan wel gedroogd in vacuum bij gewone temperatuur. Bij het drogen bij 100° gaat het gedeeltelijk in een basisch zout over, dat gevoeliger is; in dat geval wordt dezelfde uit komst verkregen als door mij en het zuivere zout, dat voor ons alleen van belang is; d. i. het is tweemaal zoo schokvei- lig als picrinezuur. Schrijver komt dan ook tot de conclusie, ■dat de zouten der zware metalen als lood, het gevoeligste zijn, en schrijft hierover: „Die Salze sind danach nicht emp- findlicher als Schieszbaumwolle oder die Dynamite und kei- neswegs so empfindlich, wie man bisher allgemein angenom- men hat." (Het is dus werkelijk een verheugend verschijnsel, dat Indië in deze springstofkwestie alweder den anderen landen vooruit is geweest, evenals in de belangrijke snblimaatkwes- tie, gelijk men dit in het Kamerverslag heeft kunnen lezen). Wanneer men nu slechts even bedenkt, dat loodpicraat nog ruim driemaal zoo schokveilig is als knalkwik, hetgeen le een bestanddeel van de sas in de hoedjes der buizen is, en ,2e in Holland in de brisante granaten als slagkwikpijpje voorkomt, dan is het toch duidelijk, dat men die picraten, die zich bij het gebruik van picrinezuurladingen in projectielen kunnen vormen, veilig tot ladingen voor St. Granaten kan samenstellen en vervolgens die St. Granaten, voorzien van die uitsluitend uit picraten bestaande ladingen uit een snel vuurkanon kan verschieten zonder zelfs kans op ontijdige springers te veroorzaken. Nu zal men vragen of trotyl dan geen enkel nut toegekend wordt; dan moet ik antwoorden, dat die stof zeer zeker als nuttig beschouwd wordt, echter niet als zoodanig als vulling van brisante granaten hiertoe is het, vergeleken met picri- 404 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 422