Ik kan dan ook uit het betoog niet lezen, dat de algemeen gangbare methode, volgens welke Dr. Kast en ook ik te werk gingen, verkeerd zou zijn. Ik zal ze dus niet overdoen. Dan is er sprake van een progressieve initiaalontsteking. Waar de firma Krupp de ontsteking van picrinezuur en van trotyl op volmaakt gelijke wijze doet plaats hebben, had de wijze van ontsteking veilig onoesproken kunnen blijven. Immers vergelijkende proeven tusschen trotyl en picrinezuur hebben steeds voor beide springstoffen met de hooggeroemde Kruppsche ontstekingswijze plaats gehad. Wat de proeven aan de Hembrug aangaat, kan ik meedeelen, dat in het pro jectiel een lading schietkatoen totaal detoneerde, en het tro tyl door een dun plaatje er van gescheiden, onverbrand werd weggeslingerd; commentaar overbodig. Dat de meerdere schokveiligheid geen voordeel van eenige beteekenis is, werd reeds duidelijk betoogd en even goedkoop is ook geen voordeel, wel zou goedkooper een voordeel zijn, doch van zeer geringe beteekenis, want de kosten van de springlading blijven over het algemeen klein met betrekking tot die van het schot. Het daarop volgend betoog is geheel onbegrijpelijkhoe kan S. kans zien, in een ruimte oorspronkelijk ingenomen door 20 G. staal 20 G. trotyl te bergen, gezien het enorme verschil in specifiek gewicht der beide stoffen??? Ook is het geheel onjuist dat de lading van 2,4 K. G. in de mijn- granaat van 12 c. M. grooter zou kunnen worden genomen, daar de lading de beschikbare ruimte geheel vult. Verder het feit in de noot vermeld, dat een zware bodera- scherf slechts 900 M. dracht had, wijst al op de geringe scherf- snelheid. Een zware scherf toch zal zijn snelheid heel wat langer behouden dan een lichte. Nu komen we tot de getallen, die verder zijn genoemd. Niet wordt er bij vermeld, welk valgewicht werd gebruikt; uit de getallen echter wordt vermoed, dat van 2 K. G.; ik moet echter die getallen als foutief disqualificeeren, daar het van algemeens bekendheid is, dat de schokveiligheid zich verhoudt als 1:2 en niet als 14, zooals daar wordt gezegd. Trotylfabrikanten, die het juist zijn, die de zoogenaamde 410 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 428