Gruppenfeuer 2100 6 schoten. 2150 6 2200 6 Totaal. 28 schoten. Tegen weerstandbiedencle doelenwordt door Frankrijk bij voor keur G.K.S.-vuur gebezigd, door Duitschland G.-vuur. Beide vernauwen de grenzen z.n. tot 25 M. Tegen schüdartülerie trachten de Franschen eerst met „tir progressil" met G.K.T. een vijand verliezen toe te brengen en gaan daarna over tot G.K -S.-vuur. Blijkbaar gaat Frankrijk dus hierbij uit van het idee dat de artillerie der tegen-partij wel gedekt of gemaskeerd zal zijn, zoodat de afstand van de stelling achter de dekking wel onbekend zal zijn, waardoor ■dus het schieten met G.K.S. mij doet denken aan eene tac tiek van men-kan-niet-weten-hoe-een-koe-een-haas-vangt. Duitschland wil een zekerheidsvuur afgeven met G., wat zeer logisch is, wanneer men het vuur op het doel kan waar nemen. Het nauwe-grens schieten tegen schildbatterijen kan natuur lijk alleen geschieden als het doel voldoende zichtbaar is, en voor de zijdelingsche richting kan worden gecorrigeerd. Dit laatste zal ook wel bezwaarlijk zijn wanneer men zelf gedekt staat, daar de kleine correcties slechts van uit de stand plaatsen der vuurmonden nauwkeurig kunnen worden gegeven. Tegen kort zichtbare doelen Augenblicksziele", „Buts fugi- tifs") waarbij het er op aan komt om met vuur te verrassen en direct uitwerking te hebben, heeft het Duitsche voorschrift eene speciale schietmethode. Terecht wordt hierbij uitgegaan van het principe, dat voor inschieten geen tijd zal zijn, en dus direct met het uitwer- kingsvuur moet worden begonnen. Hiertoe wordt de afstand zoo nauwkeurig mogelijk (liefst met een afstandmeter) geme ten en daarna secties- of stuksgewijze, op 100 M. van elkaar verschillende afstanden, salvo- of groepsvuur afgegeven, waar door dus een dieptestrook waarin het doel zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, met vuur overvallen. Dit vuur wordt afgegeven tegen eene staf-verzameling, peilpatrouille 30 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 42