422 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT dat het commentaar gegeven zal kunnen worden door elk van mijn geachte mede-afgevaardigden, het commentaar nl. in dezen zin, dat men van huis uit het heeft voorgesteld, dat men een vergelijkende proef zou verlangen. tweede plaats blijkt hieruit, dat aan het Departement van Koloniën bekend was, dat die firma zich beschikbaar stelt om voor eigen kosten een bergstuk naar Indië te zenden om het daar te laten beproeven Maar er blijkt nog iets anders uit nl., dat de firma niet bereid is wat ik vanzelfsprekend vind om den heer Gooszen haar materieel van zeer zwaar vermogen te laten zien, zoolang dat materieel no» niet geconstrueerd is. En daarom vraag ik mij af, hoe het mogelijk i^, dat in de Memorie van Antwoord gezegd en door den Minister in zijn rede nog eens herhaald wordt, dat de heer Gooszen na zijn reis tot de conclusie is gekomen, dat de firma Krupp bovenaan staat ten aanzien van stabiliteit, enz., terwijl hij van het geprojecteerde geschut niets gezien heeft en daaromtrent absoluut geen inlichtingen van de firma Schneider heeft onvangen. Ik heb mij, ten overvloede, dezer dagen nog tot die firma gewend met de vraag, of de heer Gooszen daar met het project van groot vermogen kennis gemaakt heeft, en het anwoord daarop luidde ten eenenmale ontkennend. Dat men op dit oogenblik dus zou kunnen concludeeren, dat het project van de firma Schneider in constructie zou achterstaan bij dat van de firma Krupp, is mij onbegrijpelijk. Men weet thans zelfs niet ook de Minister weet dat niet of het kanon Schneider-de Boer wig- dan wel schroefsluiting zal hebben. En dus, de mededeeling in de Me morie van Antwoord, thans herhaald, is mij een raadsel. Op grond van dat alles zou ik mijn geachten medeleden wel in overweging willen geven om de quaestie der geschutaanschaffing, rekening ook houdende met het leergeld, dat wij in de afgeloopen jaren hebben betaald, toch vooral van alle kanten te bezien, en uiterst voorzichtig te zijn. Stellen we dien eisch, dan is het, dunkt mij, noodzakelijk, dat wij in het geval, dat ons bezighoudt, de gelegenheid scheppen om in Indië de autoriteiten geheel onpartijdig uitspraak te laten doen ten aanzien van de vraag, welk geschut voor het Indische leger het beste zal zijn. Het is op grond daarvan, dat ik, hoezeer dan de weg, waarlangs de minister tot zijn conclusie is gekomen, een geheel andere is dan de mijne, besluit met Zijn Excellentie dank te betuigen, omdat hij althans de gelegenheid wil openstellen om in Indië concurreerende proe ven tusschen het geschut Krupp-Gooszen en dat van Scheinder-de Boer te doen plaats hebben. Persoonlijk zou ik verder willen gaan, en ik geef alsnog in over- weging. als andere firma's zich geroepen mochten achten om voor die vergelijkende proeven ook hun berggeschut uit te zenden, geef dan ook aan die andere firma's de gelegenheid om mede te dingen en laat de keuze waarvoor de onpartijdige commissie gesteld wordt, zoo ruim •mogelijk zijn. De heer Roodhuijzen zegt nog omtrent de overijlde bestelling der

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 440