INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 423 beide Kruppscke kanonnen Maar wat nu de Minister ons heeft aan gevoerd ter verdediging van zijn doen en laten laat zich samenvatten in het betoog: ik heb eenvoudig gedaan wat reeds gedurende zoovele jaren de praktijk van het Departement in zulke zaken geweest is. Dit betoog, of liever deze bekentenis van den Minister, legt juist den vinger op de wondeplek, waarop door mij en anderen in deze discussie gewezen is. Het is juist tegen dien langjarigen praktijk van het Departement van Koloniën in dergelijke zaken dat herhaaldelijk in deze Kamer ernstige bedenkingen zijn geopperd, en het is juist in verband daarmede, dat, had de Commissie voor de geschutslevering kunnen ver moeden dat die quaestie nu bij de behandeling van de begrooting weer op het tapijt zou komen, zij er zeker op zou hebben aangedrongen dat het onderzoek van die belangrijke zaak eerst in de Kamer zou worden geliquideerd. Meer wil ik niet zeggen ten opzichte van den inhoud van een geheim stuk, dat intusschen voor den Minister niet geheim was. Het is dus juist het standpunt waarop de Minister zich plaatst bij zijn verdediging, dat voor mij een reden is om te zeggen: bij uw methode kan ik mij niet neerleggen. Daarin is niets persoonlijks tegen den Minister; die verzekering zal hij wel willen aannemen. Hij kan niet altijd deze soort van zaken zelf en détail ter hand nemen, maar juist het standpunt dat de M nister meent te moeten innemen doet bij mij bezwaar rijzen tegen do methode die aan zijn Departement wordt gevolgd. Ik zal dat nu niet verder in bijzonderheden uitwerken. De heer Colijn heeft er ook al op gewezen, dat, indien men nu weer gaat doen hetgeen men tot dusver herhaaldelijk gedaan heeft, indien men nu weer op grond van een beweerd verlangen van het Indische legerbestuur den kapitein Gooszen van het Indische legerbestuur de eenige arbiter laat zijn ii wat gedaau moet worden om het Indische leger van bergartillerie te voorzien, men zich blootstelt aan dezelfde gevolgen, die reeds herhaaldelijk op het gebied van geschut in Indië groote teleurstellingen hebben gebracht. Daarom meen ik, dat er, terwijl de Kamer deze aangelegenheid nog in onderzoek heeft, terwijl nog niet gebleken is welke meening de Kamer ten slotte over een der gelijke wijze van doen zal koesteren, er voor de Kamer zeer zeker reden is om zich los te maken van een dergelijk beleid, om zich los te maken van de verantwoordelijkheid voor de methode die de Minis ter volgt. Hij besluit met de hoop uit te spreken, dat aan de firma Schneider zal worden medegedeeld, dat ook haar geschut concurreerend zal worden toegelaten bij de beproeving. De heer de Waal Malefijt, Minister van Koloniën: Mijheer de Yoorzitter! Ik wil beginnen met miju dank te betuigen aan de beide geachte sprekers, die mij vooraf gingen, voor de poging door hen gedaan, vooral door den laatsten geachten afgevaardigde, om deze zaak zooveel mogelijk van alle persoonlijke consideraties los te houden en te brengen op het punt, waar zij eigenlijk behoort te zijn. De geachte afgevaardigde uit Leeuwarden heeft reeds langs ver- trouwelijken weg kennis gekregen, dat de voorstelling, die hij nu op het laatst gegeven heeft en waaraan hij een ernstige grief ont leend tegen het Departement van Koloniën, niet juist was. Het is waar,

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 441