het gevaar dat de batterij niet genoeg projectielen over houdt voor de eindbeslissing. Wanneer het zoover komt is „das Bestreichen toter winkel vor der Front von Wichtigkeit. Hierzu eignen sich auch kleine Verbande, denen viel munition mit zu geben ist" zegt het Duitsche voorschrift in punt 503, vergelijk ook ons Voorschrift voor het Gevecht blz. 8 punt 4. b. Het kolossale munitieverbruik zal oorzaak zijn van zeer beperkte oefeningen in vredestijd. Slechts oefening baart kunst, en het is zeer zeker eene groote kunst om uit moderne Artillerie te halen wat er uit te halen is. c. Zal ook in verband met sub b niet het gevaar dreigen, dat de stukscommandant in de hitte van het gevecht de hem toevertrouwde beperkte zelfstandigheid overschrijdt en „er tusschen uit gaat", waardoor een ongeregeld doelloos vuur ontstaat. Immanuel merkt hieromtrent op: „es dürf- te wohl -der wichtigste Punkt sein, namentlich wenn die Unruhe des Kampfes einreisst, wenn die Nervositat zich gel ten d zu machen beginnt." Hoewel wij hier met ons beroepskader meer moeten kunnen presteeren dan Frankrijk met de 2-jarige dienstijd, zoo zou toch het beste middel hiertegen m. i. zijn, de ideale toestand voorgesteld in het I. M. T. 1904 blz. 391, n. 1. dat men de batterij laat bestaan uit secties, elk uit 1 stuk en 1 caisson en onder bevel van een officier, c. q. d.d. officier. d. Door met alle stukken in te schieten verraadt men de opstelling van de geheele batterij. Schiet men slechts met één stuk of ééne sectie in, dan weet de tegenpartij nog niet waar de rest van de batterij zich bevindt, n. 1. links of rechts van het vurende stuk of de vurende sectie. Bij overgang van de bewakingsstelling tot direct vuur, kunnen de andere stukken c. q. gedekt blijven. Bij nadere beschouwing van de beide schietvoorschriften komt het mij evenwel voor, dat het verschil tusschen de twee methodes door Habicht genoemd, wel wat te scherp- is afgebeeld. 32 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 44