INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 437 gij of uw onderhebbende officieren geschoten hebben met het para bellum-pistool op vijanden, waarbij gebleken is, dat die vijanden buiten gevecht zijn gesteld. Ik vraag aan den Minister, dat hij ons dergelijke argumenten zal voorleggen uit zijn rapporten. Want daarop komt het aan, en ik kan niet aannemen, dat in de uitgebreide gegevens deze feiten, waarop het aankomt, zouden zijn verzwegen. De bewering, dat het pistool voldaan heeft zonder meer, en de re sultaten van het schieten op materialen hebben, onder het licht bezien van onze eigen infanteriebewapenin?, geen waarde. De heer Colijn moge op grond van zijn ervaring geen technische bedenkingen hebben, mijn bezwaar over de tactische beteekenis heeft hij niet weerlegd. Ik kan daarentegen uit eigen ervaring verklaren, dat onze gewoon model revolver den vijand oogenblikkelijk buiten gevecht stelt. Dit is het wapen waarover wij thans beschikken, het is goedkoop en goed. Nu vraag ik, of het aangaat, als wij bij ervaring weten, dat wij in staat zijn nu een goed en goedkoop wapen zelf aan te maken, om dan een post te voteeren van f 86000, die in de toekomst tot tonnen zal stijgen. Ten slotte heeft de heer Colijn mij niet juist verstaan als hij meende, dat mijn redeneering alleen tegen het browning-pistool gericht was. De heer de Waal Malefijt, Minister van KoloniƫnMijnheer de Voorzitter! Ik wil er alleen op wijzen, dat de geachte afgevaardigde wel begrijpen zal, dat ik nooit met dit pistool geschoten heb. Ik kan den geachte afgevaardigde echter wel zeggen, dat het wapen te velde is beproefd door de oificieren die deelgenomen hebben aan den tocht naar Celebes. Welke bewijzen zou ik nu nog meer kunnen noemen Ik kan toch niet de menschen met naam en toenaam noemen die er mede buiten gevecht zijn gesteld? De VoorzitterMag ik de Commissie van Rapporteurs verzoeken haar gevoelen over het amendement te willen mededeelen De heer Bogaardt, voorzitter van de Commissie van Rapporteurs Mijnheer de Voorzitter! De Commissie, voor zoover aanwezig, ver klaart zich tegen het amendement. De beraadslaging wordt gesloten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 455