De Franschen hebben blijkbaar rekening gehouden met de omstandigheid dat de vijand wel al het mogelijke zal doen om een goed geregeld Artillerievuur der tegenpartij te be moeilijken. Vandaar dat zij het tir progressif op den voor grond stellen. Duitschland, dat noodgedwongen wel niet anders zal kunnen handelen, heeft echter meer secuur gedaan door een juistheids- vuur en zuinigheid met de munitie op den voorgrond te stellen. Het is, alsof men hierdoor voorkomen wil dat het munitie verslindend strooivuur door een B. C. te gauw wordt aange wend, m. a. w. dat men zich te weinig rekenschap zal geven van de meest gewenschte vuursoort voor elk bepaald geval. Ten slotte zal toch bij het uitwerkingsvuur, dat hoofdzaak blijft, voor elk bepaald geval, afhankelijk van het doelende omstandigheden wel steeds dezelfde wijze van schieten ge volgd moeten worden, terwijl elke vuurleider steeds zoo spaar zaam mogelijk met de munitie moet zijn. Het Fransche „tir sur hausse unique" wijst hierop. „Par sa définition mème la rafale doit être profonde, puisqu'elle doit battre le terrain en profondeur, mais cette profondeur varie suivant les circonstances. Le minimum de profondeur de la rafale est eelle de la gerbe elle-même du projectile employé" (dus: tir sur hausse unique) zegt Rouguerol in zijn werk „Emploi de 1'Artillerie de Campagne a tir rapide". Het is dan ook den Franschen niet te doen om de een of de andere methode, „L'essentiel est que le mécanisme possède une souplesse suf'fisante, qu'il permette de faire varier la densité et la profondeur de la rafale, qu'il puisse être appliqué a toutes les circonstances de la guerre qui sont essentielle- ment variables". Wat de „enggezogenen Anhaltspunkte" bij de Duitsche methode betreft, merken we op dat in bijzondere omstandig heden, het inschieten nog ruwer geschiedt dan bij het tir pro gressif, zelfs geheel achterwege blijft, n. 1. bij Augenblicksziele. De vraag op weke wijzen wij van het snelvuurgeschut het meeste profijt kunnen trekken, zou m. i. dan ook beant woord moeten worden, door de mogelijkheid om in korten tijd INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 33 I. M. T. 1911

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 45