vlucht zijn voor slechts diegenen, wien iedere andere uitweg is ontnomen, maar moeten de breede volksklassen in Neder land ertoe gebracht worden het soldaat-zijn niet meer te be schouwen als iets oneervols, doch als een beroep met goede vooruitzichten, waarbij de toekomst meer belooft dan die van fabrieksarbeider, boerenknecht, enz. Hoe bereiken we dit In de éérste plaats dus door te strijden tegen de onwe tendheid van het volk; dit moet een zuiverder beeld krijgen van Indië en de Indische levenswijze. Yerder moet het vast- gewortelde denkbeeld uitgeroeid worden, dat soldaat-zijn iets oneervols, iets onwaardigs is, en in de derde plaats moet de werkmansstand niet afgeschrikt worden van dienstnemen door zorg voor de toekomst. Met andere woordenzij moe ten iets beters krijgen, in de plaats van hetgeen ze opofferen. Dat de onbekendheid van het Nederlandsche volk met zijne koloniën bestreden moet worden, is geen nieuw gezichtspunt. In de laatste jaren worden verscheidene winteravonden gevuld door lezingen over Indië, met of zonder medewer king der Regeering op touw gezet door der zake kundigen. Of deze lezingen, hoe nuttig ook, wel voldoenden invloed uitoefenen op de denkwijzen der volksklasse, welke voor lichting noodig heeft, valt mijDs inziens te betwijfelen. Ik las de verslagen van verscheidene dier lezingen en merkte op, dat ze over het algemeen te populair-wetenschappelijk waren gesteld, dat ze zich niet in allen eenvoud richtten tot de onontwikkelden, doch integendeel eene, zij het dan ook geringe, mate van kennis van het behandelde onderwerp verwachtten bij de toehoorders. Ook dergelijke verhande lingen zijn noodzakelijk, gezien de weinige belangstelling, wel ke nu nog heerscht onder de meer onderwezen klassen in het vaderland; en ik zal de laatste zijn, om het groote nut te ontkennen, dat ze opleveren. Doch voor de werving be- teekenen zij niets; het volk gaat er niet heen, of komt er al eens een enkele nieuwsgierige, dan is het gesprokene toch meestal boven diens bevattingsvermogen gelegen, en keert de man huiswaarts met eene verwarring in zijne her senen, welke maar aanleiding geeft tot nog meer wanbegrippen. 450 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 470