Meer nut zou het misschien hebben, indien de school als middel werd gebruikt, om invloed uit te oefenen op de denk beelden der lagere standen. Eenige sprekers worden daarvoor door de Regeering uitgenoodigd tot het houden van lezingen, waarin op eenvoudige, kinderlijke wijze, met behulp van zooveel mogelijk lichtbeelden, hoe Indië er uitziet, wat er gedaan wordt, wat den Hollander er wacht, een beetje geschiedenis om onze nationale trots eens wakker te schudden, eenige populaire be schrijving van het volk. Deze voordrachten worden in alle grootere plaatsen gehouden voor de leerlingen der volksscholen, in aansluiting aan het onderwijs, hoewel ook aan anderen vrijen toegang moet worden verleend. Eene ruime reclame, hoe on- Hollandsch dat idee ook klinke, mag niet gemist worden. Om den vrijen toegang alleen zullen niet velen komen;|zij moeten dus op die wijze gelokt worden er eens heen te gaan aan de spre kers is het dan hen te boeien, en zoodoende een volgenden keer tot terugkeeren te brengen. Is de belangstelling zoodoende gewekt, dan valt het gemakkelijk ze verder te onderhouden door woord en schrift, en ook door het gezamenlijk bezoeken van instellingen als het Haarlemsche museum en andere kolo niale ethnographische verzamelingen. Vooral aan plaatsen, die betrekkelijk dicht bij Haarlem, Leiden, Amsterdam, Breda en Kampen zijn gelegen, zal het organiseeren van dergelijke school reisjes gemakkelijk vallen. Een goede gids, die onderhoudend weet te vertellen van het geziene, gaat mede; en zooveel moge lijk faciliteiten, als vrij reizen, enz. worden ervoor verleend. Het is voor de schoolkinderen, voor die uit den arbeidersstand, een evenement; de leerstof wordt op prettige wijze behandeld, en thuiskomende, deelen de leerlingen hunne indrukken mede aan ouderen en wekken deze daardoor op hun beurt op tot een bezoek. Maar vooral het geschreven woord kan een grooten invloed uitoefenen, b.v. door een onderhoudend gesteld, rijk geïllustreerd boekje, dat in grooten getale op alle scholen ten geschenke wordt gegeven, en, mede naar huis genomen, daar ook belang stelling weet in te boezemen bij reeds-volwassenen. Ook de dagbladen kunnen veel goeds doen, en medewerken op eene wijze zooals het reeds lang in andere landen geschiedt, doch die we tot dusver in Nederland totaal missen. In Frankrijk, INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 471