Duitschland en Engeland wordt de belangstelling in de koloniën steeds levendig gehouden door reisbeschrijvingen enz., populaire schetsen over de overzeesche bezittingen, zoodat men daar nog eens wat anders van hoort dan dorre ambtelijke opgaven. Dit nu bestaat in 't geheel niet bij ons; hoewel o. a. volksdagbladen, als „de Courant", met hare oplage van honderdduizend exem plaren, toch wel het middel bij uitnemendheid zouden zijn om de breedere volkslagen te bereiken en voor te lichten. Een kolo niaal Persbureau, aan welks hoofd een man wordt gesteld, die de wenschen van het publiek kent en op onderhoudende wijze weet te vertellen van het belangrijkste gebeuren in de koloniën, zou hier op zijn plaats zijn en tevens een einde kunnen maken aan de vaak leugenachtige berichten, welke nu nog maar al te veel de ronde doen over Indië. En als militair, die het mooie van zijn beroep ziet, denk ik daarbij met afgunst aan de wijze, waarop Duitschland wordt ingelicht omtrent het heldhaftige werken der Schutztruppen tegen de Herero's, of de Fransche nationale trots wordt geprikkeld door uitgebreide artikelen over den strijd der Fransche troepen in de Zuid-Sahara. Ook in Indië worden iederen dag door den zoo zeer geminachten fuselier daden verricht, welke schitterend eene vergelijking kunnen doorstaan met de meest bewonderenswaardige uit het buitenland;., doch welke Nederlandsche courant acht ze de moeite eener bespreking waard? Een portretje in een of an der geïllustreerd tijdschrift, met evenveel regels bijschrift als gewijd worden aan Jantje en Mietje, die vijf en twintig jaar getrouwd zijn ziedaar het gansche monument, dat dank baar-Nederland wijdt aan zijne dapperste zonen. Wij zijn geen militair volk, hoor ik nu opmerken. Neen, waarachtig niet, doch we zijn het geweest, en zouden het tot onzen eer weer kunnen worden, als we eens het nijdige criti- seeren van eigen daden leerden vervangen door eene welver diende waardeering onzer nationaliteit. „De kennis van wat de oorlog is," zegt von der Goltz in zijn bekend werk „das Yolk in Waffen," „is van groote beteekenis voor den krijgsmansgeest van een volk!" En in verband hiermede is het zeer te betreuren, dat nooit in eenige Nederlandsche courant een waardeerend verslag voorkomt over 452 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 472