De vele proeven, te dezen opzichte genomen, faalden steeds, getuige de ambachtscholen, enz. Door het in het leven roepen van een degelijken handwerksstand zou dus de geheele Indische maatschappij gebaat worden, daar het gemis zich vaak sterk doet gevoelen en er slechts zeer onvoldoende in voorzien wordt dooi den, liefst zoo min mogelijk uitvoerenden, inlander of den bediiegenden Chinees. Nog minder concurrentie is er te duchten in dien breeden kring van landbouwberoepen enz., welke in Indie nog bijna geheel ontbreken. Groententeelt is voor blanken geschikt; bewijze de vele groentenkweekerijen, welke nu reeds door Europeesche soldaten worden gedreven ten behoeve der menages. Ook veeteelt, ooftbouw en pluimvee-houderij kan als middel van bestaan genoemd worden, daar in alle plaatsen een steeds grootere behoefte merkbaar wordt aan goed, gezond vleesch, goede groente, oofc enz., terwijl de systematische exploitatie dier behoeften, zooals dat in Europa geschiedt, hier nog geheel in de kinderschoenen staat. En al noem ik hierbij niet de giootere landbouw van rijst, enz., omdat vele deskun digen beweren, dat de Europeaan daar niet voor deugt in de tiopen, toch denk ik aan de vele uitgestrekte landstreken in de buiten-bezittingen, waar een te schaars gezaaide bevolking slechts zeer gebrekkig gebruik maakt van de groote vrucht baai heid van den grond. Klapper-, hevea-en misschien nog an dere cultures zouden hiervoor aangewezen zijn, en den ijverigen werker een behoorlijk bestaan waarborgen. Voor al deze bedrijven is de soldaat bij uitnemendheid ge schikt. Hij kent volk en taal, is volkomen geacclimatiseerd, en nog niet in zoo n hooge mate verwend als de Indischman in het algemeen. Betoogde ik dus in het eerste gedeelte van dit opstel, dat de weiving bevorderd kan worden door het verkrijgbaarstellen van Rijks-betrekkingen voor den gepasporteerden soldaat, thans wil ik in eene eenigszins nauwkeuriger beschouwing treden over de mogelijkheid, om hem een bestaan in Indië te verschaffen, en zoodoende tot vestiging daar, en dienstne ming bij de reserve te brengen. Ik noemde reeds als middel om den soldaat hiertoe te bewegen het groote aantal betrekkingen, dat in Indië gevon- 456 INDISCH MILITIAR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 476