cursus, het tweede voor degenen, die tuinbouwer, veehouder, ontginner, enz. willen worden. Door beperkende voorwaarden, waardoor tot deze opleidingen alleen die soldaten worden toe gelaten, die minstens twaalf dienstjaren hebben en zich door gedrag, enz. onderscheiden, worden ongewenschte elementen gemakkelijk geweerd en wordt tevens een prikkel in het le ven geroepen, welke den soldaat meer steun zal geven gedu rende zijn diensttijd, dan het tegenwoordige systeem van vrees-door-straf dat doetDoor gedurende den diensttijd school onderwijs voor allen verplichtend te stellen, zoolang zij niet eenige kennis van lezen, schrijven en rekenen, enz. bezitten, zou het vakonderwijs der beide laatste jaren aanmerkelijk verlicht kunnen worden. Maar het geven van vakonderwijs alleen zal niet voldoen de zijn voor den gepasporteerde om zich in Indië-een behoorlijk bestaan te verwerven. Met zijn uit dienst-gaan begint voor hem juist de moeilijkste tijd der vestiging, van aankoop der noodigste gereedschappen, van grond, van vee, kortom van allerlei dingen, welke voor den gewonen soldaat, wiens geringe soldij hem het sparen niet mogelijk maakt, ten eenenmale onbereikbaar zijn. Er moeten dus gelden beschikbaar worden gesteld, of nog beter, hem moeten de noodige gereedschappen, enz. tegen zoo laag mogelijken prijs worden afgestaan, welk bedrag hem dan als renteloos voorschot, onder zekerheidstel ling van zijn gagement, wordt berekend. Verder moet de keuze van een standplaats en een beroep hem gemakkelijk worden gemaakt door het verstrekken van de meest uitgebreide inlich tingen, ook van gouvernementswege. In ruil voor deze faci liteiten verplicht de man zich over te gaan bij de reserve, welke zoodoende versterkt wordt met het meest gewenschte element. Eene keuring moet beslissen of zijn lichaamsgestel nog geschikt is voor een verder verblijf in de tropenis dat niet het geval, dan moet dit ook tegen gegaan en de noodige hulp in Nederland verstrekt worden.. Evenals bij alle hervormingen, is ook hier het geld de nervus rerum, en ik erken ten volle, dat de Staat alleen, hoewel zij de grootste voordeelen heeft bij de regeling, onmogelijk kan optreden als geldschieter. Het terugbetalen der voorschotten 458 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 478