blijven en profiteeren van de open terreinstrookjes welke de vijand passeeren moet om van de eene dekking naar de andere te komen, van terreinhindernissen welke een opstopping veroorzaken, van hoogtekammen welke de vijand zal moeten overtrekken, enz. om hem dan zoo vlug mogelijk met vuur te overstelpen. Wahrend in früheren Zeiten die Artillerie oft Stunden lang in ruhigem, gleichmaszigem Feuer stand, ist das moderne Gefecht gekennzeichnet durch plötzlich auftretendes heftiges Feuer, das wieder verstummt, sobald sein Zweck erreicht ist Ons toekomstvuur zal dus in hoofdzaak zijn het vuur tegen Augenblicksziele" of tegen bewegende doelen. Dus op den gemeten afstand (kaart, afstandmeter) met rafales een strook van zekere diepte onder vuur nemen, of inschieten tegen door den vijand te passeeren terreinstrooken of hinder nissen en hem met salvo's overstelpen en volgen. Het komt dus neer op de bewakin gsstelling met zorgvul dige voorbereiding. (Zie Percin's „Surveillance du Champ de Bataille", waar hij bijzonderen nadr uk legt op het „bulletin de surveillance", d. i. een staat waarin de B. C. alle gegevens voor het vuur met het oog op het te bewaken terrein opteekent). Het nadeel van inschieten tegen door den vijand te pas seeren terreinstrooken is volgens Rouguerol„révéler certaine- ment sa présence pour chercher un résultat d'une utilité éventuelle". Wanneer wij ons houden aan ons Voorschrift Gevecht punfr 5 'blz 9, kan dit m. i. voor ons weinig kwaad. Ook het Duit- sche reglement 1907 schrijft in punt 502 voor „Die Infan- teriestellung liegt vorwiirts der Artillerie. Erwünscht ist ein Abstand von etwa 600 M., damit die Artillerie Schutz gegen wirksames Infanteriefeuer findet und die Infanterie nicht unmittelbar in Mitleidenschaft gezogen wird. Zijn wij bovendien gedekt dan beteekent dit zoo goed als onkwetsbaarheid. Wat het waarschuwen van den vijand betreft van het gevaar dat hem dreigt, het zal nog de vraag zijn of hij een an INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 35 il Rohne: Die Taktik der Feld-artillerie fiir die Offiziere aller Waffen. Berlin 1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 47