zooals tegenwoordig nog maar al te vaak gebeurt. Een tweede gevaar, het onmatig concurreeren in sommige beroepen, kan voorkomen worden door eene richtige verdee ling der beschikbare krachten, en-goeden raad aan den pas- beginnenden werkman. De vereeniging, welke zich ten doel stelt, den gepasporteerden financieel hunne vestiging in Indië mogelijk te maken, (zie boven), zou ook in deze materie een grooten invloed kunnen uitoefenen. Zal de verwezenlijking dezer denkbeelden mogelijk zijn? Ik hoop het, niet alleen om de groote voordeelen, welke ik er voor het land, doch ook voor den soldaat in zie. De ver schillende maatregelen welke hier genoemd werden, zullen niet nalaten eene wisselwerking op elkaar uit te oefenen. Door de betere vooruitzichten, welke den soldaat worden geboden, wordt een beter gehalte van soldaten gevormd; hunne levenswijze, die er op het oogenblik nog als het ware toe voorbestemd is, om den man lichamelijk en zedelijk to taal te gronde te richten, zal veranderen door het meer animeerende bestaan; in de grootere garnizoenssteden zal langzamerhand eene klasse van burgers komen, welke den soldaat niet meer beschouwt als uitvaagsel, zooals het tegen woordigschandelijk genoeg—nog maar al te zeer het geval is, doch waarin deze een omgang kan zoeken, welke hem ont rukt aan zijn doodend cantine- en bordeelleven van nu. Méér ernst en méér zorg voor de toekomst bij den man zal voor zijne meerderen een beteren steun zijn in het handhaven ■eener goede tucht, dan deze tot nu toe vonden in reglement van krijgstucht of wetboek van strafrechten last not least er zal in geheel Indie eene klasse van Europeanen ontstaan, welke niet denkt aan een zoo spoedig mogelijken terugkeer naar Europa, doch in werkelijkheid in Insulinde een tweede vaderland heeft gevonden, dat ze ten allen tijde met haar bloed wil verdedigen tegen vreemde indringers! En nog een stap verder zou ik desnoods wenschen te gaan ■en wijzen op het voorbeeld van andere landen, die de immi gratie van vrouwen in hunne koloniën sterk bevorderen, zooals Duitschland het o. a. doet in het klimatologisch ongeveer met ons Indië gelijkstaande Zuid-West-Afrika. Waarom den 460 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 480