Europeaan, die immers meestal slechts faute de mieux zijne troost zoekt bij eene inlandsche huishoudster, niet geholpen in zijne poging tot stichten van een Europeesch gezin waar om den gepasporteerden soldaat, die huwt met eene Euro- peesche of Indo-Europeesche, niet verschillende faciliteiten verleend, welke voor hem het vermijden van het concubinaat, reeds gedurende zijn diensttijd, wenschelijk maken? Doch dan ook, gedurende dien diensttijd, een harde strijd gevoerd tegen die twee vampyrs der Indische soldateDwereldde jeneverflesch en de prostituée, zoowel in als buiten de ka zerne, welke beide nu nog heel wat méér slachtoffers maken dan de gevaarlijkste expeditie! Een strijd, die géén officier op het oogenblik nog tot het uiterste aandurft, omdat we allen weten, dat ze gericht is tegen alies, wat de ongelukki ge heeft in zijne tegenwoordige levenswijze. Wordt deze echter verbeterd, dan is die strijd niet alleen gerechtigd, doch ook geboden, teneinde den soldaat in werkelijkheid geschikt te doen zijn een gewenscht lid der Indische maat schappij, eene vurig verlangde versterking van het Europeesche element daar te worden. En wanneer dan ten slotte, door betere voorlichting van het Hollandsche volk, door opheffing van het gehalte, verbe tering van 't bestaan en den toekomst van den Indischen sol daat, werkelijk is bereikt hetgeen ik in den aanvang van dit stuk als desiderata stelde, namelijk: het verkrijgen van goede uitkomsten bij werving en reserve, dan is tegelijkertijd een algemeen belang gediend, en ons Insulinde zal dan meer, veel méér dan tot dusverre, voor vele Nederlanders worden Een tropisch vaderland. W. A. Penard. Ie Luitenant cler Infanterie. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 4G1

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 481