vertikale strooken, die van uit het midden (mikdoel) pro gressief zijn, en van de hoogte (vertikale fout) een hoog schot weer zwaarder aanrekenen dan een laag schot, omdat altijd als mikdoel de (zichtbare) midden onderkant geldt, maar daar beneden nog trefvlak ligt en ook aange slagen schoten nog treffers kunnen opleveren. Als technische en opvoedkundige eischen voegen we er nog bij: 3e. ze moet den ijver prikkelen m. a. w. door punten beoordeeling den schutter zijnen vooruitgang toonen. Hoe meer ringen of vakken „hoe beter!" 4e. ze moet zoo zijn ingericht, dat met ieder geweer, dat aan de spreidingeisch voldoet 105 schietvoorschr.) de gunstigste waardeering kan worden verkregen, dus de middelste ring of het middenste vak, in verband met den kortsten afstand 100 M., 2 X 10 bij 10 cM. dus 20 bij 20 of 400 cM2. oppervlakte minstens-, 5e. ze moet gelegenheid geven om in den regel alle schoten op de kleine afstanden op te vangen en daarom zoo groot mogelijk zijn. Aan de hand van al deze eischen heb ik getracht een schijf te ontwerpen. Van dit ontwerp wordt een beeld hier bijge voegd: de „vurende linie schijf." Strook a is doelstrook, het lager gelegen deel der schijf dient als voorgrond (sawah), het hooger gelegen deel is achtergrond (sawah of lucht.) Naarmate de schutters meer geoefend zijn, worden de kleuren minder sprekend. Bij het treffen van een lijn telt het laagste cijfer, zoo ook bij een snijpunt. Aan het personeel in de kuil wordt een mal verstrekt van de afmeting van den rechthoek 1, Wanneer alle schoten eener serie onder die mal zijn te brengen, wordt de halve som der trefcijfers slechts aangerekend. Bij het aanwijzen wordt dit geseind door met de punt dei- aanwijsstok eenige malen een kring ter plaatse te beschrijven. De schijf is zoo breed, dat ze ook op banen met de Velt- maninrichting te gebruiken is. Mocht door plaatselijke omstan digheden een kleinen omvang noodzakelijk worden dan neme 464 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 484