men de vakken 12 en 13 als hoekvakken, doch behoude in ieder geval de zelfde trefcijfers. Bij het schieten op de beweegbare schijf gebruike men deze „vurende linie schijf" als achtergrond, zoodat steeds zooveel mogelijk schoten kunnen worden teruggevonden. Ik acht dit van heel veel belang, omdat de praktijk leert, dat bijna alle goede schutters perioden krijgen dat ze weer fouten maken, b. v. rukken, en juist door de ligging der schoten de onderwijzer aandachtig wordt gemaakt op die fouten. Juist om deze zaken te onderzoeken is het voor alle schutters beslist noodig nu en dan een oefening op de „vurende linie schijf" te schieten. De schutter bemerkt dan tevens of zijn geweer nog goed is, of zijn mikpunt ook ver anderd dient te worden en of' hij nog bij machte is zijn schot in of zoo dicht mogelijk bij zijn doelpunt te brengen (dat is en blijft steeds de midden onderkant van de middelste fig. in normale omstandigheden.) Omdat het doel in het gevecht in den regel bestaat uit een meer of minder zichtbare liggende linie dan wel uit een linie, die een sprong maakt, hebben wij verder bij de opleiding nog maar één andere schijf noodig, ingericht als op de hierbij gevoegde schets is aangegeven (valschijf stelt een springende linie voor). De schoolschietoefeningen kunnen m. i. alle op deze beide schijven gehouden worden. Wanneer men de schijf Hr half optrekt, ziet men een kruipende linie (optrekken tot bo venkant strook btrekt men de schijf maar een weinig op (ongeveer tot den bovenkant mikdoelen) dan stelt dit voor in verband met de 3 mikdoelen der achtergrond schijf het op- en wegduiken eener vurende linie. De gevechtschietoef. geven verder voldoende gelegenheid de somtijds op het gevechtsveld voorkomende doelen (Art. Cav.) te bevuren. Voor degenen die bezwaar mochten hebben tegen de waar deering van strook a onder de springende linie schijf wordt opgemerkt, dat die rompschijven het zichtbare deel der linie INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 485