Maar het was niet ons doel het hierover te hebben, want we zouden niets liever wenschen dan landsverdediging, rechts wezen en nog een paar Departementen absoluut buiten de partijen te verklaren. Die motie-kwestie toonde iets anders aan 1. door een zakelijk betoog van een der ambtenaren van Oorlog, hoe eene pensioenregeling in een vloek en een zucht niet te maken is en zeker niet in een 3 weken, zooals de Standaard betoogde, met behulp van de bij elke behoorlijke levensverzekering èn lijfrentemaatschappij aanwezige tabellen 2. dat de kleine bijdrage voor eene verhooging van het Kapi teinspensioen van 1500 op 2000 a 2100 gld. 117 gld. 's jaars in de luitenantsrangen zou moeten bedragen; voor hen die weten, wat tegenwoordig een boterham in het lieve Vaderland kost, een niet gering bedrag en waarmede dan ook voor een goed deel de voorgestelde tractementsverhooging wegging 3. dat de betere pensioenen de promotie toch niets zouden versnellen, omdat, als recht op vol pensioen is verkregen, de Staat ook mag pensioneeren. (Men vergete niet dat 40 dienst jaren noodig zijn. Betere promotie wordt door dit middel eerst verkregen, als men een goed pensioen in uitzicht stelt tegen den tijd, dat de majoorsrang moet bekleed worden, en daardoor het verloop bevordert; ontegenzeggelijk een duur middel, maar afdoend). 4e. en dit is een belangrijk punt in verband met het opschrift van ons opstel, dat de officieren zonder behoorlijke vakorganisatie nu en in de toekomst steeds achterop zullen raken. Ziezoo, het woord is eruit en zal menigeen kippevel doen krijgen, doch hoe men ook om idiëele redenen gekant moge zijn tegen vakorganisaties in Leger of Marine, de ervaring leert maar al te duidelijk, dat de ongeorganiseerde arbeiders sociaal zwak staan en het zeker afleggen tegen de werkgevers. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat er eene beroe ring ging door de gelederen van het Indische Officierskorps, toen ernstige pogingen werden gedaan om te komen tot een „Officiersbond". Veel „voor 's" en ook veel „tegen 's" zijn toen vernomen, 468 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 488