zoowel uit eigeu boezem als van daar buiten, doch de zaak luwde weer, omdat de luitenants gauw wat meer traktement kregen en toen was daarmede de beweging van de baan. Dat is toen zeer te betreuren geweest, omdat reeds eenige kalme, rechtschapen en bezadigde officieren gereed stonden de lei ding over te nemen en alle waarborgen te geven dat het geheel zou worden eene uiting van gezond sociaal leven. Sedert is de stroom weer rustig binnen haar bedding geble ven zoo nu en den is nog wel eens een stem gehoord, maar tot een begin van uitvoering als in de Decemberdagen van 1907 is het niet meer gekomen. Maar sedert zijn ook velen teruggekomen van het idee dat eene dergelijke vereeniging persé een revolutionair karakter in zich sluit en dat de behartiging van de materieele belan gen wel eens als maske zou dienen voor andere onedele of anti-disciplinaire drijfveeren. Zij, die oplettend het tegenwoordige openbare leven bestudee- ren, die nauwlettend nagaan, hoe de wenschen van den enkeling te loor gaan bij de eischen van de massa, die hebben zich meer in het vereenigingsleven ingewerkt en ingezien, dat vakorganisatie niet altijd een offensief karakter dragen moet, maar ook en vooral een defensief karakter heeft. Waarom organiseert zich de arbeid P Om collectief sterker te zijn, om allen, die gelijksoortige belangen hebben, bij elkaar te brengen en onderling die maatregelen te overleggen en vast te leggen, die noodig zijn als levensvoorwaarde in dezen tijd van verwoeden strijd der belangen. Het is hier niet een revolutionair ideaal dat zij wil len, maar zuiver een daad van zelfbehoud, zuiver eene han deling van de oeconomisch zwakkeren tegenover de oecono- misch sterkeren. Het vereenigingswezen is dus een teeken des tijds. Dat vereenigingswezen heeft ook zijn intrede gedaan in de ambtenaarswereld. Wel is daarover gejammerd, zijn er beden kelijke gezichten getrokken, moties van afkeuring uitgespro ken, betreurd en ten zeerste betreurd, dat deze of gene groep werkers in Staatsdienst zich hadden aaneengesloten, doch zonder gevolg. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 469

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 489