deren weg volgen kan, bovendien zal dit vaak het eenige middel voor de verdedigende Artillerie moeten zijn (zie Percin's Deter mination de la distance des points remarquables). Tegen vijandelijke Artillerie, geloof ik niet dat men tegen woordig rekenen mag op „ein völliges Niederkampfen." Kon men vroeger eene batterij door G.K. vuur tot zwijgen brengen, tegenwoordig is dit zoo goed als uitgesloten, daar hiervoor de vijandelijke Artillerie ongedekt moet zijn en boven dien hierop een juistheidsvuur moet worden afgegeven dat te lang ophoudt, terwijl het succès ten slotte veelal van toevals treffers afhangt. Bovendien leent zich geen der bestaande projec tielen bijzonder voor een strijd tegen de schilden. Hierin kan de toekomst verandering brengen wanneer een eenheidsprojeciiel ingevoerd wordt dat bij het doorboren van het schild als een G. springt, tevens als G.K. tegen de bediening werkt en zich voorts eigent voor het vuur op de andere doelen van den veldoorlog. „Dagegen kann das Feuer gegen die Artillerie sehr wohl den Erfolg haben, dass die Bedienung unruhiger, die Beobachtung weniger zuverlassig und damit auch die Wirkung sehr erheblich herabgesetzt wird" zegt Rohne, en voegt hier nog aan toe „ja vielleicht l&szt die beschossene Batterie von der Infanterie ab und wendet zich zur Seibstverteidigung gegen die Artillerie". (R. schijnt hier geen bijzonder hoogen dunk van een even- tueele vijandelijke Artillerie te hebben). De groote moeilijkheid is om de plaats van geheel gedekte batterijen, welke door vooruitgeschoven troepen beveiligd zijn, vast te stellen. „Doch giebt es für den deutschen Solda ten wohl keine Schwierigkeit die er nicht überwinden kann" merkt het Wet. Jaarbericht 1908-1909 op blz. 247 op. Hier in Indië zullen wij ons heil moeten zoeken in luchtbal lons, ik geloof dat wij zonder deze nimmer op succes op de vijan delijke Artillerie mogen rekenen, daar wij wel nooit over derge lijke soldaten als hierboven bedoeld zullen kunnen beschikken. Is de plaats der vijandelijke Artillerie bekend, dan lijkt mij de Fransche methode wel de eenige manier; is de plaats niet bekend, dan zal wel het eenige, wat ons te doen blijft, zijn zorgen dat zij ons geen kwaad kan doen en de Infanterie las tig vallen. 36 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 48