En het goed recht van het Vereenigingswezen wordt zoo ingezien en erkend, dat zelfs een minister aan dames, die voor hunne belangen opkwamen (we zullen in het midden laten of ze van de post waren of van een anderen tak van dienst) toevoegde: „vereenig U," daarmede te kennen gevende: sluit jelui aaneen en overweeg eerst eens in eigen boezem of wat je wenscht wel eene algemeene behoefte is. Deze erkenning, dat in een goed georganiseerd vereenigings wezen met algemeene behoeften zal worden rekening gehou den en de particuliere belangetjes van A of B voorloopig buiten beschouwing blijven, is eene aansporing te meer om zich te organiseeren. Voor de vraag of „militairen" zich mogen organiseeren is geen betoog noodig. Het recht van Vereeniging is grondwettig, al is het ook voor Indië wat beperkt, en de Regeering heeft dan ook tal van Vereenigingen van Militairen van hoogeren of lageren rang toegelaten. Zoo is in Nederland een Bond van Officieren ontstaan, na veel over en weer geschrijf in couranten en tijdschriften. Men denke aan de beruchte „Grenadiers kwestie." Doch zij, die daarop zooveel hebben afgegeven, doen een groot onrecht als ze eene vereeniging als de „Christelijk Nationale Officieren Vereeniging" gaan goedkeuren, die in de zaak van den Vloot voogd contra den Vlootpredikant zich van een zoo eigenaar dige zijde heeft laten zien. Men leze daar de „Handelingen" maar eens op na, of schrijve naar een kennis in den Helder. Al moge nu deze vereeniging door het motto harer Chris telijke beginselen tot nu toe de gedachte aan eene vakor ganisatie hebben afgeleid, een feit is het toch, dat zij eene organisatie is, die in meerdere of mindere mate als macht erkend is geworden in de Kamer, ik laat buiten bespreking de kwestie ten rechte of ten onrechte met wier verlangens is rekening gehouden en die gesteld zijn en worden boven die van den enkeling. Wij heDben dit ten duidelijkste gezien uit de gevoerde Kamerdebatten. En hebt ge daarbij niet gedacht aan de onmacht van de treffendste rede tegen over het „partij stellen". 470 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIJFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 490