sing wegens „incomptabilité d'humeur met een chef', een vraag, die onlangs nog is beslist ten laste van den werkgever Wie regelt het vraagstuk der huizenkwestie op billijke wijze en zoodanig, dat niet alle voordeelen voor den Staat en de nadeelen voor de gedwongen huurders zijn, dat niet huizen kunnen ontnomen en aangewezen worden zonder er rekening mede te houden, dat verhuizen geld kost en als dit noodzaak is, op billijke wijze vergoeding wordt toegekend Wiemaar, zoo zijn er tal van vragen reeds gesteld en nog te stellen, vragen, waarmede men toch moei lijk op het rapport bij den Korpscommandant kan aankomen of dezen verzoeken ze in een voorstel aan het Legerbestuur over te brengen. Werklieden worden verzekerd voor ongevallen, invaliditeit en ouderdom, een arbeider, die om een licht verzuim ontsla gen is, wordt onder pressie van de „Partij" weer aangenomen en zoo wordt de uitvoerende macht bezig gehouden door tal van „kwesties". Doch de redelijken, die zwijgen en afwachten, .'schieten er het loodje bij in, ofkrijgen pas een beurt als het te laat is. Dat men in Nederland bang is nieuwe militaire uitgaven te provoceeren is te begrijpen. Het Leger heeft daar al lang zijn populariteit verloren, doch dat is gelukkig nog niet het geval in Indië. Men kan zijne bezwaren toevertrouwen aan ons Orgaan. „Bijt toch niet" is de waardeschatting. En bovendien zijn er tal van Officieren, die op de bureaux werken en nim mer het orgaan inzien, laat staan, dat ze er op geabonneerd zijn i). Zeggen de nieuwe voorschriften niet, dat niet langer eene slaafsche gehoorzaamheid de eisch moet zijn, maar een mede leven en medevoelen. Het individu moet ontwikkeld worden, een gezond initiatief aangekweekt. Welnu, men erkenne dan ook een zekere mate van medezeggingschap, in dien zin, dat geluisterd wordt naar de stem van den „man in the street." INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 475 1) Schrijver doelt hier op een toestand van eenige jaren geleden, maar die nu belangrijk is veranderd en verbeterd. Red-

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 495