Boe de Dederiandscbe Uesfing- arlillerie fegeninoordig scbiet Door de invoering van nieuwe voorschriften en gebruikte maken van andere hulpmiddelen is men er toe kunnen komen om in de wijze waarop men tot nu toe uit gewoon achter- laadgeschut schoot verandering te brengen, zoodat tegenwoor dig het vuur werkelijk zeer spoedig geopend wordt en het inschieten een dusdanig vlot verloop heeft, dat meD tot het uitwerkingsvuur kan overgaan binnen den tijd dien men vroe ger noodig had om het eerste schot te doen. Het is naar aanleiding daarvan, dat wij voor het onderstaande een plaatsje in het Indisch Militair Tijdschrift vragen, om het voornaamste van wat wij dezen zomer in Oldebroek hebben gezien en gehoord aan de lezers mede te deelen. Vooraf dient vermeld te worden, dat het nieuwe Geschut- reglement en het nieuwe Schietvoorschrift enkele maanden geleden zijn ingevoerd en slechts weinig afwijken van de een jaar lang in beproeving geweest zijnde ontwerpen (zie hier voor I. M. T. 1909 bl, 735 en 1910 afl. 1, 3 en 4). Het hoofd stuk Seinen wordt niet meer in het schietvoorschrift aange troffen alleen vindt men er nog eenige, speciaal op het artillerievuur betrekking hebbende, teekens in. Een en ander houdt verband met een nog niet uitgekomen, voor alle wapens bestemd, seinvoorschrift. Verder is alles wat op de artillerie verkenning betrekking heeft, en tot nu toe gedeeltelijk bij de waarneming en gedeeltelijk in het Ontwerp-voorschrift Stel lingartillerie stond, in een afzonderlijk hoofdstuk van het schietvoorschrift vereenigd. De oefeningen, die op de officiers- en de cadettencursussen in Oldebroek tegenwoordig gehouden worden, zijn veel leer zamer geworden. De tijd, toen men begon met op zijn ge mak op het voorblad van den schietstaat het merk van de pijpjes, enz. in te vullen; toen men zich na elk schot in een tent terugtrok om de gegevens voor het volgende vast te stellen; toen men geduldig wachtte op het stuk dat aan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 505