beurt van vuren was, terwijl een paar andere al lang klaar waren, alleen om den schietstaat toch maar een smakelijk aanzien te gevendie tijd is gelukkig voorbij. Nu wordt na een theorie over de schietregels, het vuur eerst op een pano rama uitgevoerd, om den B. C. te leeren juist en vlug te commandeeren (ook de opschrijver leert daarbij veel) en daarna pas gaat men naar de batterij, waar dan zonder uit zondering alles vlot van stapel loopt. Het panorama is een geschilderde voorstelling van een denk beeldig terrein, om de gedaanten te bepalen 20 M. lang en 2 M. hoog, en bestaat uit een onderste (x/3 van de hoogte) en een bovenste deel. Het bovenste deel is 1 M. verder naar achteren geplaatst, en tusschen beide deelen, zijn een plank of latten aangebracht, waarop allerlei doelen en terreinvoor- werpen opgesteld kunnen worden, die zich dan afteekenen tegen den onderkant van het bovenste deel. Die terrein- voorwerpen en doelen zijn van geschilderd blik, op houten blokjes bevestigd en op de zelfde schaal vervaardigd als de terreinvoorstelling. Over de plank kunnen ook door middel van een koord doelen voortbewogen worden (in twee rich tingen). De personen, die op aanwijzing van den officier panoramaleider A. of S. P. moeten vertoonen, stellen zich achter het panorama op. Het geheel is onder een afdak ge plaatst en kan door een soort gordijn voor regen en weer beschut worden. Op 60 M. afstand wordt de B. C. met zijn opschrijver opgesteld. Hij doet zijn commando's zóó luid (door een spreekbuis) dat de panoramaleider ze verstaan kan. In verband met die commando's vertoont men op het com mando „Vuur" van dien leider een grauw gekleurd schijfje als een A, en eeD, aan een lange steel bevestigd wit geverfd schijfje als een S. P. voorgesteld moet worden, vóór, achter, naast of boven het doel. De B. C. neemt met een prismakijker waar. De afstand waarop hij staat is zoo groot, dat de schijn bare grootten der terreinvoorwerpen en doelen zoo goed moge lijk met de werkelijkheid overeenkomen. Op de achterzijde van het panorama is een maatverdeeling aangebracht, aangevende °/00 van den afstand waarop de waarnemer staat (6 c.M.). 486 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 506