Ook de steel van het S. P. schijfje is verdeeld in stukken van 6 c. M. Doet de B. C. een verkeerd commando, dan houdt de leider onmiddellijk daarmede rekening. Zoo kan de B. C. b. v. de T. verkorten in plaats van verlengen en omgekeerdde C. vermeerderen in plaats van verminderen en omgekeerdhij kan vergeten het laden te commandeeren of „Niet meer la den" te laat doen; ook kan hij de plaats van het doel op onvoldoende wijze aangeven, door te zeggen b. v. „40°;00 links van den molen", als er meer dan één molen is. Het bedienen van het panorama vereischt eenige oefeDing. Bij het voorstellen van lagenvuur en snelvuur heeft de leider de hulp van minstens evenveel personen noodig als de batterij stukken telt; verder een man om het doel te bewegen (zoo noodig) en een man om de commando 's te herhalen (eveneens door een spreekbuis). In plaats van spreekbuizen kan men ook een telefoon gebruiken. Bij den B. C. staat ook een officier, de leider der oefening, die o. a. de waarnemingen controleert. Door het panorama samen te stellen uit verschillende, b. v. 8, vakken, en te zorgen dat de vleugelstukken ook tegen elkaar kunnen aansluiten, kan men in de opstelling eenig variatie brengen Het ligt in de bedoeling van het legerbestuur naar men ons heeft medegedeeld om in elk artilleriegarnizoen zulk een panorama op te stellen. Het geschut wordt vlugger bediend dan vroeger, o. m. door dat de projectielen niet meer door den St. C. (No. 1), maar door No. 5 tot vuren gereed gemaakt worden; de slagdoppen tot schokbuizen niet meer met een tempeersleutel, maar met de hand vastgedraaid wordeneenige pijpjes No. 1 reeds van te voren met olie ingesmeerd worden; het pijpje No. 2 of 3 niet meer uitgenomen moet worden om den stand van den opzet te kunnen veranderen; de stukscommandanten geen aantee- keningen meer maken van de O. H., C. en T.de vuurmonden niet meer na elk schot horizontaal gesteld worden. Men houdt er tegenwoordig rekening mede, dat bij de meeste INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 487

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 507