vuren de B.C. niet in de batterij zal staan, maar zijwaarts, om daar van een hoog punt (boom, dak, ladder, enz.) zelf waar te nemen. Is geen B. O. ingedeeld, dan treedt de oudste S. C. voor zoo veel noodig in diens plaats op. Op het commando „Bij de stukken" moet alles zooveel mogelijk klaar gemaakt worden, om op de commando's voor de vuuropening, onmiddellijk over te kunnen gaan tot het inbrengen van het projectiel. Op dat commando wordt dus bij gebruik van pijpjes No. 1 een pijpje ingeschroefd (behalve bij mortieren), de vuurmond geopend (bij 8 c.M.. St. na het door steken van het zundgat), het sluitstuk onderzocht, enz., enz. De commando 's voor de vuuropening die bij elkaar behooren, moeten kort na elkaar worden uitgesproken. Na zulk een groep commando 's kan even gewacht worden tot zij zijn overgetelefonneerd of tot het gecommandeerde is uitgevoerd. Zoo behooren bij elkaar: le. alles wat betrekking heeft op de aanwijzing van het doel (1); 2e. de projectielsoort c. q. met T., de lading (zoo noodig) en de wijze van laden3e. de opzet- hoogte, de correctie en het richtpunt, en 4e. de wijze van vuren. B. v. artillerie, een handbreedte links van den witten molen granaatkartets (2), 10-7, rechtersectie laden opzethoogte 136 (2), correctie 160, richtpunt witte molen (3); stukkenvuur, van rechts (4.) (1) Deze commando's worden weggelaten, als het doel in de batterij niet zichtbaar is. Bij vuren op een beweegbaar doel, wordt de bediening er aan herinnerd dat gericht moet worden na het inhaken van het aftrektouw, door het com mando „Beweegbaar doel." Men moet niet commandeeren „Doel artillerie enz," maar „Artillerie enz."; men hoort immers ook niet „Projectielsoort granaatkartets." (2) Voluit granaatkartets, opzethoogte, omdat van afkor tingen als G. K. T., O. H., door de telefoon overgebracht, in den regel weinig verstaan wordt. (3) Het is practisch hetzelfde of men op den linkeronder- of op den rechterbovenhoek van een klein terrein voorwerp richt, als het op grooten afstand staat. 488 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 508