(4) In het ontwerp heette het stukkenvuur „vuren op com mando." Bij het bepalen van-den vleugel, waarbij het schieten beginnen zal, wordt geen rekening meer gehouden met de windrichting. Men houdt met de windrichting natuurlijk nog wel rekening bij de keuze van het inschietpuat. Staan de vuurmonden voor het le. schot in de goede richting (met de zielas in het rooivlak), dan worden op 50 a 100 M. er voor of er achter baken met zoowel in verticalen als in horizontalen zin verschuifbare hulprichtpunten geplaatst, en deze ET. R. P. zoodanig gesteld, dat er op gericht kan worden met een C o en een O. H. die b. v. 50 (in het algemeen een rond getal) kleiner is dan de door den B. C. gecomman deerde O. H. Bij wijziging der O. H. kan de S. C. dan telkens uit het hoofd de O. H. op het H. R. P. berekenen. (Tegen woordig worden in de batterij zoo min mogelijk aanteeke- ningen gemaakt). Bij nachtelijk vuur wordt eenvoudig een lantaarn vóór of aan het bordje gehangen de vlam is klein genoeg voor een nauwkeurige richting. Vroeger plaatste men een borstlantaarn achter een gat in het plankje dat is volstrekt niet noodig. Om het plaatsen van deze, aan het ondereinde aangepunte, baken gemakkelijk te maken, wordt vooraf vóór of achter de batterij een strook grond ter breedte van M. omgewoeld. Wordt voor het le. schot de E. met het quadrant gegeven, dan is het de B. C. die rekening houdt met een eventueelen terreinhoek. (Vroeger werd dat wel eens door de S C. gedaan). Let welin den schietstaat staat immers boven de betrek kelijke kolom „O. H. of E." en niet „O. H. of richthoek". Wordt doorloopend met richtschalen gericht, dan comman deert de B.C. b. v. correctie 6 en de S. C, correctie 171 d. i. 6 het normaal richtschaalverschil. Gaat men over van stukkenvuur tot lagenvuur of omgekeerd, en wenscht men daarbij de volgorde waarin de stukken wor den afgevuurd niet te veranderen, dan laat men de woorden „van rechts" of „van links" in het nieuwe commando weg. In het geschutreglement, afdeeling batteriidienst, staat dat de C. niet mag gecommandeerd worden, vóór de betrokken St. C. dat gegeven noodig heeft. Deze bepaling is gemaakt voor INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 489

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 509