Bet nederland5che Reglement mitrailleurs ffl '08, (Ontinerp), De machinegeweren hebben ten gevolge van den Russisch- Japanschen oorlog een verhoogde beteekenis gekregen. Inden aanvang slechts karig bij de twee strijdende legers ingedeeld, leerde men spoedig hun enorme gevechtskracht op de juiste waarde schatten, zoodat aan het einde van den oorlog de Russen over 400, de Japanners over 320 mitrailleurs beschikten. Wel heeft het lang geduurd, eer Nederland er toe overging machinegeweren voor zijn veldleger aan te schaffen, waar bv. Zwitserland reeds in 1898 zijn eerste mitrailleurafdeelingen oprichtte. En ook nu nog bevindt deze z. g. gecondenseerde infanterie zich bij ons in een embryonaaltoestand. Pas op de begroo ting van het jaar 1910 zijn door den Minister van Oorlog gelden aangevraagd voor de oprichting van twee mitrailleur afdeelingen, zoodat het geen betoog behoeft, dat het daar voor samengestelde ontwerp-reglement alles behalve „muster- giltig" is. Alvorens tot een bespreking van het eigenlijke reglement over te gaan, wil ik enkele bijzonderheden omtrent den door ons land gekozen mitrailleur meedeelen. De Schioarzlose mitrailleur. Het door ons land geprefereerde machinegeweer is het systeem Schwarzlose, dat ook in Oostenrijk tot invoering kwam. Trouwens het is een Oostenrijksch fabrikaat, al was de uitvinder ervan ook een Duitscher. Behalve zijn geringen prijs, een zeker voor Nederland zeer belangrijke factor, heeft de Schwarzlose het voordeel van eenvoudig te zijn. Terwijl de Maxim er 19 veeren op nahoudt en de Hotschkiss 7, daar heeft de Schwarzlose er eigenlijk slechts 1. Verder bedraagt het gewicht maar 19,75 K.GL

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 50