het geval dat met, de CDl00 rekening gehouden moet wor den, om te voorkomen dat de stand van den opzet onnoodig gewijzigd wordt. Zou b.v. bij een der stukken de C. met 15 vermeerderd moeten wordeD, dan kan het zijn, dat, op grond van de waarneming van het volgende schot (uit een ander stuk), vooruit- of teruggegaan moet worden. Is de CD100 nu -=-20, dan moet de C. derhalve niet met 15 vermeerderd, maar met 5 verminderd worden. Tot verhooging van de vuursnelheid neemt de B. C. telkens in zijn commando op dat het stuk, dat aan de beurt van afvuren is, onmiddellijk kan worden afgetrokken als het klaar is; b. v. „opzethoogte 120, vuren." Aan het beginsel: het vuur te openen met de gegevens voor de dracht, welke in de schootstafel het naast ligt bij den gemeten of geschatten afstand, wordt strikt de hand gehou den; (die dracht is derhalve niet altijd een honderdtal, maar kan evengoed een vijftigtal zijn). Men doet dus b.v. niet meer als vroeger, toen bij het inschieten met G. K. T.T., wan neer bekend was dat de sasringen normaal brandden, de aanvangs T. kon verlengd worden om lage S.P. te krijgen. Zie ook bij ballonvuur. Zoo eenigszins mogelijk wordt bij het vuur op vaste doelen geen schietstaat meer aangehouden. Alleen als met de CD100 moet rekening gehouden worden, omdat de waarnemer ver van de batterij staat, en de B.C. niet alles kan onthouden, dan vult hij (feitelijk zijn opschrijver) een schietstaat in. In alle andere gevallen moet de B.C. uit het hoofd schieten. Het is immers ook ondoenlijk voor hem, als hij in labiel evenwicht ergens boven op zit, om nog aanteekeningen te maken. Het uit het hoofd schieten is mogelijk geworden o. a. door de bepa ling, dat de gegevens voor de afstanden telkens rechtstreeks uit de schootstafel genomen kunnen wordendaartoe houdt de B.C. zijn duim op de schootstafel bij de gecommandeerde O.H. Wel moeten door den opschrijver de noodige aantee keningen gemaakt worden, o. a. om bij het uitwerkingsvuur te kunnen nagaan of de een of de andere vuurmond, voort durend te kort of te ver schiet of voortdurend te hooge of te lage S.P. geeft. De opschrijver staat b. v. onder aan den 490 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 510