boom en daar zit ook de telefonist; deze twee zijn steeds in eikaars nabijheid. De B.C., of in het algemeen de waar nemer, moet zich voor het gemak van den opschrijver tot gewoonte maken om zijn waarnemingen steeds in deze volg orde te zeggen: richting en springhoogteb. v. 10 rechts, 15. Zoo noodig kan de opschrijver den B.C. helpen en hem b. v. waarschuwen als de O.H. moet veranderd wor den omdat de eerste 3 schoten van de groep in denzelfden zin vielen. Ook kan de B.C. bij den opschrijver naar dit of dat informeeren. Zooals bekend, moet bij wijziging van de O.H., C. en T. het nieuwe totale bedrag gecommandeerd worden. Dit is wel eens een bezwaar, maar nu kan in voorkomend geval de B.C. tegen zijn opschrijver zeggen, b.v. „3e stuk 5 correctie meer" waarop deze het totale bedrag noemt, dat dan door den B.C. kan gecommandeerd worden. Het is wenschelijk om den opschrijver met zijn rug naar het doel op te stellen, omdat hij er anders allicht toe komt om ook waar te nemen en mee te schieten. In verband met de gevolgde gewoonte om uit het hoofd te schieten, zullen de schootstafels o. a. in zooverre gewijzigd worden, dat in de S. tafels de drachten komen op te klimmen met 50 M. in plaats van met 100 M. evenals in de T. tafels. Ook al weer om den B. C. niet te noodzaken iets te moeten onthouden, staat er niet meer voorgeschreven dat, wanneer een inschietgroep niet goed is, een volgende groep geschoten moet worden met de O. H. van het daartoe geschikte grens- schotmaar dat in dat geval met 50 M. vooruit- of terugge gaan en een nieuwe groep geschoten moet worden. Daarom telt ook een grensschot bij het groepschieten niet meer mee. Blijkt waarneming op enkele afstanden niet mogelijk, dan kan het doel desnoods ingesloten worden tusschen banen, die 2, 3 of 4 maal de C100 (200, 300 of 400 M.) verschillen (zie bij lagenvuur). Zijn zulke wijdere grenzen gevonden, dan wordt onmiddellijk daarna overgegaan tot uitwerkingsvuur, waarbij gestrooid wordt door meerdere malen 50 M. vooruit- en terug te gaan, uitgaande van de gemiddelde O. H. der grens- schoten. Voor een T. vuur wordt nooit meer groepgeschoten. Daar INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 491

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 511