de waarnemingsinstrumenten tegenwoordig zooveel volmaakter zijn dan vroeger, schiet men uitsluitend grenzen en tracht bij het strooien waar te nemen met welke gegevens men uitwerking heeft. Zijn er na grensschieten voor een T. vuur nog stukken met een S. projectiel geladen, dan zullen deze schoten op de O. H. voor het T. vuur niet meer van invloed kunnen zijn, maar wel op de zijdelingsche richting der betrokken stukken. Bij den aanvang van het T. vuur, zoowel na grensschieten met S. projectielen, als na grensschieten met T. projectielen, neemt men de schootstafel T. zonder rekening te houden met het te kort of te lang branden der sasringen. Men re deneert aldus: bij de eerste schoten zal men wel zien hoe de buizen branden immers met het berekenen van het aantal O. T. dat men meer of minder zou moeten geven, omdat men bij een voorgaand vuur op een heel anderen afstand dit of dat verschil kreeg, gaat te veel tijd heen en dan zou men nog moeten oppassen geen fouten te maken. De ondervinding leert, dat men minstens even spoedig tot de goede tempeering komt als vroeger. Bij het grensschieten met T. projectielen en bij het regelen der S. H. wordt sectiesgewijze gevuurd. Telt de batterij maar 3 stukken, dan wordt de batterij telkens in haar geheel geladen. Zoolang bij de schoten eener sectie één of twee A. voorkomen, wordt de T. met 3 O. T. of met 0.5 S. T. of met 100 M. ver minderd (8 cM. St, 6 cM. Veld). Worden S. P. verkregen belangrijk hooger dan 3 x de ge- wenschte S. H., dan wordt de T. met één of meerdere malen het genoemde bedrag vermeerderd. Zoodra twee schoten S. P. geven, gelegen tusschen O. en ongeveer 3 maal de gewenschte S. H., dan wordt de groep afgeschoten tot een totaal van ongeveer 6 schoten. Die maat van ongeveer 3 maal de gewenschte S. H. houdt verband met de verdeeling op de glasplaat in den prismakijker. Zoolang de S. H. meetbaar is, zegt men dat zij goed is en wijzigt niets aan de T. Naar gelang de gemiddelde S. H. van deze groep nagenoeg met de gewenschte S. H. overeenkomt of daarvan veel ver- 492 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 512