de waargenomen S. H. ook met dien coëfficiënt vermenig vuldigd moeten worden. Verraadt een doel zich alleen door vuurverschijnselen, dan kan voor het inschieten gebruik gemaakt worden van lagen met korte tusschenpoozen, b.v. 1 secunde, en met over de breedte of een gedeelte van de breedte van het doel verdeelde richtlijnen, ten einde de kans te verhoogen één van de schoten der laag ten opzichte van een vuurverschijnsel te kunnen waarnemen. Ook wordt van lagen gebruik gemaakt bij moeilijke waarneming (b.v. bij nevelachtig weer), bij waarneming uit een punt ver buiten de batterij om de kans op een S.P. in of nabij de waarnemings- lijn te verhoogen en het gebruik der CDi00 te vermijden, en bij schieten op zich schuin of dwars door het schootsveld bewegende doelen. Verder wordt het lagenvuur nog toegepast bij het gelijk tijdig inschieten van meerdere batterijen tegen een zelfde doel, om de schoten uit elkaar te kunnen houdeD. Van b.v. drie batterijen geeft dan de eene stukkenvuur, de tweede sectiesgewijze en de derde in haar geheel telkens een laag af. Het inschieten met lagen kost somtijds meer projectielen, maar toch altijd minder tijd dan het stukkenvuur. Schiet men met lagen om het gebruik der CD10o te vermijden, dan kan men weer uit het hoofd schieten, terwijl men anders een schiet- staat zou moeten aanhouden. Wanneer bij het regelen der S.H. lagenvuur wordt toegepast en een ander voor den B.C. waarneemt, dan moet voor de eenvoudigheid niet elke S.H. afzonderlijk, maar bet gemiddelde opgegeven worden. Geldt het de eerste twee S.P. en is daarbij één A, dan meldt hijAwant hoe of het andere schot ook gevallen is, op die ééne A moet gecorrigeerd worden. De B.C. moet een buitengewone handigheid hebben om de plaats van een bewegend doel vlug en duidelijk aan te wijzen, teneinde het vuur zoo spoedig mogelijk te kunnen openen, want door allerlei terreinvoorwerpen zal een bewegend doel telkens aan het oog onttrokken kunnen worden en dus korten tijd zichtbaar zijn. Ook op bewegende doelen wordt bij voorkeur met S. projec tielen ingeschoten. Vroeger was men er sterk tegen om bij 494 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 514