het vuur op bewegende doelen van projectiel te verwisselen, maar tegenwoordig, bij de zooveel snellere bediening, geeft het haast geen tijdverlies, terwijl daar tegenover staat, dat het inschieten met T. projectielen juist lang duurt. Bij dat vuur wordt niet gesproken over het regelen der S.H. omdat de doelen kort zichtbaar zijn, en er, als men de S.H. wilde regelen, geen tijd voor het uitwerkingsvuur zou overschieten. Daarom vuurt men maar met de schootstalel T. Dit sluit natuurlijk nog niet uit, dat men geen rekening zou mogen houden met de opgedane ervaring of dat men bij een vuur van eenigen duur de T. niet zou mogen corrigeeren. Wanneer bij het schieten op bewegende doelen, met de noodige C. op een terreinvoorwerp gericht wordt, omdat de aanduiding van het doel te veel tijd zou vorderen, of omdat het doel door de oogdoppen onvoldoende of in de batterij heelemaai niet zichtbaar is, dan begint men met de plaats van het doel ten naaste bij aan te geven, b. v. een vinger breedte links van de Hoogebrug en een voorloopige C. te com- mandeeren, om, wanneer de batterij tot afvuren bijua gereed is, de juiste C. op te geven, daarbij alleen rekening houdende met den afstand dien het doel aflegt in den tijd dat de rich ting verbeterd wordt. Bij de vuuropening en voor elke volgende laag kan men de juiste C. niet bepalen, omdat de stukken vaak over een groeten hoek moeten omgezet worden. De richter moet elk oogenblik gereed zijn om onmiddellijk den stand van den dwarsarm te kunnen wijzigen. Op naderende en zich verwijderende doelen worden met G. door vooruit- of teruggaan de S. P. zoo dicht mogelijk bij het doel gebracht, om daarna tot een krachtig vuur over te gaan. Met G. K. T. wordt altijd grens geschoten en op zich verwijderende doelen wordt dan niet met de gegevens van de grens een langzaam inwachtend vuur, maar met die van de -i- grens een krachtig vuur afgegeven. Vroeger werd een doel alleen dan tusschen twee banen ingesloten, ook met G., als de afstand grooter dan 1500 M. was. Bij doelverandering moet men als de lengte van den dwarsarm het toelaat, zooveel mogelijk het zelfde H. R. P. behouden. Tegen een nieuw doel moet men zich altijd even INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 495 I. M. T. 1911. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 515