inschieten, ook al meent men dat men den onderlingen af stand in lengterichting van beide doelen kent. Daartoe wordt zoo noodig even van projectiel verwisseld. Staan de doelen op ongeveer den zelfden afstand, dan kan men bij het tweede vuur rekening houden met de ervaring omtrent de T. bij het eerste vuur opgedaan, zonder te rekenen. Moest men b. v. bij het eerste vuur de T. met 3 O. T. ver korten, dan vermindert men bij het tweede vuur de T. ook al dadelijk met 3 O. T. De nog geladen stukken worden altijd op het nieuwe doel afgeschoten, omdat men er op zijn minst genomen, iets aan heeft ter bepaling van de zijdelingsche richting. Hoewel de gewenschte gemiddelde S. H. bij het vuren op ballons 8—12%0 bedraagt, opent men het vuur toch met de schootstafelgegevens en corrigeert de O. H. daarna zoo veel als noodig is om tot die S. H. te geraken. Vroeger begon men al dadelijk met de O. H. met 5°/00 te vermeer deren. Bij ballonvuur meet de B. C. de S. H. en de B. O. de zijdelingsche afwijking; deze berekent het of-f- waar toe hij de waarneming van den post ontvangt. Aangezien de opzetstang van 12 cM. L. niet lang genoeg is, om, als de ballon ver staat, de benoodigde O. H. aan den vuurmond te kunnen geven, wordt op den dwarsarm een plat staa,fje ijzer bevestigd, dat aan elk einde een kleine ronde opening heeft. De oogdop wordt daartoe uitgeschioefd en het staafje daarmede tegen den dwarsarm bevestigd daar voor dient de eene opening; door de andere wordt gericht. De afstand van beide gaatjes is 200%o- Van elke O. H. die ge commandeerd wordt, trekt de S> C. 200 af, en op het dan verkregen aantal °/00 wordt de opzetstang gesteld. Het inschieten voor de breedte geschiedt stuksgewijze, tenzij de afwijkingen der eerste twee schoten vrij groot en in den zelfden zin zijn; alsdan wordt het gemiddelde dezer afwijkingen voor de geheele batterij gecorrigeerd. Krijgt men nu evenwel afwijkingen van b.v. 40 R. en 10 R., dan ver dient het aanbeveling bij de andere stukken niet te corri- geeren, omdat deze uiteenloopende afwijkingen blijkbaar niet 496 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 516