een gevolg zijn van de zelfde oorzaak. Ook bij het waarne men uit een punt ver buiten de batterij, wordt toch streng de hand gehouden aan het stuksgewijze corrigeeren. Een hulpdoel behoeft niet altijd op korter afstand dan en in de richting van het doel te liggenhet kan ook achter, rechts of links en hooger of lager dan het doel liggen. Ligt het doel b.v. 5°/00 lager en 400 M. verder dan het hulpdoel, dan wordt de O. H. voor een 400 M. grooteren afstand ge nomen en verminderd met 5°/00; verder neemt men om te beginnen de schootstafel T. en zal dan later wel aan de T. moeten trekken, om voor het regelen der S. H. meer S. P. zichtbaar te maken. Schiet men in met T. projectielen, dan mag men bij het overbrengen van het vuur op het doel wel rekening houden met de ervaring, die men bij het vuur op het hulpdoel heeft opgedaan. Is een doel slechts zichtbaar van een punt ver van de batterij gelegen, dan kan bij een vast doel de B. C. zelf naar het punt van waarneming gaan, doch bij een beweegbaar doel is daartoe geen tijd, en moet een ander die daar reeds aanwezig is, de waarneming verrichten. In eerstgenoemd geval gaat de B. C. dan niet naar het punt van waarneming (wat dikwijls de afdeelingspost zal zijn) vóór hij zich over tuigd heeft dat de richting van de stukken goed is; onder wijl kan men (op het afdeelingsstation) de coëfficiënten over de waarneming berekenen. In den laatsten tijd wordt meer aandacht geschonken aan het écharpeerend beschieten met het enfileerend waarnemen en aan het enfileerend beschieten met het écharpeerend waarne men van het doel. Zooals wij boven reeds opmerkten, wordt bij waarneming uit een punt ver buiten de batterij altijd een schietstaat aangehouden, tenzij men inschiet met lagen. Als men dan het hoofd daarvan heeft ingevuld met C]00 enz.in dit geval worden de gegevens niet telkens rechtsteeks uit de schootstafel genomen kan men de schootstafel opbergen. Be manier van invullen is weer iets veranderd. Men bestemt de bovenste 6 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 517