Op de inrichting en werking van den mitrailleur zal ik niet nader ingaan, omdat die in verschillende werken en tijdschrif ten in extenso zijn beschreven. Alleen wil ik nog even memoreeren, dat de Schwarzlose behoort tot de systemen met onbeweeglijken loop d.w.z. dat de druk der gassen op den bodem der huls het sluitstuk in bewe ging brengt en de vernuftige inrichting van het slot een verder automatisch functioneeren van het geheel mogelijk maakt. Een zoodanig stelsel heeft het nadeel, dat de huls gedu rende eenigen tijd den druk der buskruitgassen alleen moet weerstaan en dientengevolge allicht aanleiding zou kunnen geven tot scheuren. Schwaizlose reduceerde dit bezwaar, behalve door een ingenieuse inrichting van het slot, door een behoorlijk olieën der patronen tot een minimum. Ten minste bij proefnemingen met het wapen, ook in ons land, kwamen hnlsscheuren niet voor. De Hollandsche mitrailleur rust op een sledeaffuit. Van de vier pooten zijn de twee voorste verstelbaar. Op deze wijze is het wapen voor staande, knielende of liggende bediening- in te richten. Met behulp van twee man kan het machine geweer gedragen of gesleept wordenin het laatste geval slaan ze de voorpooten achterover en bevestigen de trek- touwen. De sledeaffuit weegt 3-3,50 K.G. Wat het vervoer van het wapen betreft, heeft Nederland voor de bereden mitrailleurafdeelingen den mitrailleurwagen, bespannen met 4 paarden, aangenomen. Aangezien in het reglement onder het hoofdstuk. „Begin selen van het gebruik van mitrailleurs", herhaaldelijk over onbereden mitrailleurafdeelingen, de z.g. mitrailleurcom pagnieën wordt gesproken, echter noch omtrent de samen stelling, noch omtrent het transport het geringste staat ver meld, terwijl ook op de begrooting geen gelden voor deze formaties zijn uitgetrokken, wendde ik mij om inlichtingen tot den kapitein Verberne, die commandant wordt van een der op te richten mitrailleurafdeelingen. Genoemde kapitein deelde mij mede, dat misschien later per Regiment Infanterie een mitrailleurcompagnie in het le ven geroepen wordt. Ook hierbij zou de mitrailleurwagen INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 51