schoeisel van alle inl. militairen nog maar zeer bescheiden wenschen zijn. De Artillerie en speciaal de kanonniers zijn bijzonder populair in Engeland. Hare beide motto's Ubique(overal) „en Quo Fas et Gloria ducunt" (waar plicht en roem ons voeren) doen terug denken aan de beide stam compagnieën, waaruit in 1716 het eerste Regiment werd opgericht. Met het oog op administratieve doeleinden heeft men 2 ver deelingen en wel: le. de Bereden Artillerie (Rijdende en Veld), 2e. de Berg- en Garnizoens Artillerie. De Rijdende Artillerie is in Engeland het eerste op gericht en trekt nog de meeste vrijwilligers. Zij staat bij parades op den uitersten rechter vleugel, dus gaat voor alle ande re wapens. Het korps telt 28 batterijen, genummerd van A—Z, AA en BB. Op oorlogsvoet telt een batterij 6 stuk ken, 208 man en 234 paarden. Aan het hoofd van een bat terij staat een majoor, bijgestaan door een kapitein, elk van de 3 sectiën wordt gecommandeerd door een luitenant. Elke sectie is weer verdeeld in 2 half-sectiën, bestaande uit een stuk met commandant en bediening. De geheele bediening bedraagt 13, waarvan 9 bereden zijn en 4 onbereden. (Er zijn dus op de voertuigen ook onberedenen). 2 Batterijen met mu nitiecolonne vormen een Rijdende Brigade ondereen Luit.-Kolonel. De munitie-colonne alleen, bestaat al uit 4 off, 231 minderen en 274 paarden en heeft ook 6 klein- kaliber munitie-wagens bij zich, behalve de 32 met artillerie munitie. Het kanon is een nieuwe 13 ffier snelvuur (7.5 c.M). Het pro jectiel (granaatkartets) ]weegt 12J lbs. (-5.6 K.G.) Vo=504 M. Het type is dat van staaldraad geschut d.w.z. om den stalen kern zijn lagen draad gewonden, waarover weer een mantel ligt. Voorts heeft het een hydraulische remkussen en stootveeren. Behalve dit, zijn bij elke batterij nog 48 geweren tot zelfverdediging en heeft elke kanonnier in de munite colonne er ook een. De ervaringen in den Z. Afrikaanschen oorlog hebben dit bevorderd; het is daar voorgekomen, dat de kanonniers van eene batterij optraden als bereden Infan- 508 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 528