ingedeeld worden, doch dan getrokken door 2 paarden, evenals in Duitschland gereden van den bok. Verder worden voor onze cavalerie bij het 3de Regiment Huzaren door den heer Jeltes proeven genomen met het verstelbare Oostenrijksche dr mg zadel „Schalier", dat o. a. in Oostenrijk ingevoerd werd, omdat het daar in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoordde. Ook in Nederland schijnt men er zeer over tevreden, omdat van drukkingen nagenoeg geen sprake meer is. Thans overgaande tot het eigenlijke ontwerp-reglement, zullen wij alleen het vierde en laatste hoofdstuk, dat over de beginselen voor het gebruik van mitrailleurs handelt, aan een bespreking onderwerpen. De eerste drie hoofdstukken, welke de samenstelling, formatieën en bewegingen van het enkele stuk, de sectie en de afdeeling bereden mitrailleurs vermelden, laten we liever buiten beschouwing, omdat zich de inhoud niet tot bijzondere opmerkingen leent. Beginselen voor het gebruik van mitrailleurs. P. 146. In dit punt wordt o. a. de aandacht gevestigd op de groote moreele uitwerking der mitrailleurs. Dat deze vooral niet moet worden onderschat, citeeren we een brokstuk uit de brochure van den Kapitein Solowjef over den Russisch-Japanschen oorlog. „Hoe het ook zij, met geen woorden is die verschrikkelijke muziek van vuurmonden weer te geven, welke ieder 400 schoten per minuut afgeven. Zij spreiden waaiersgewijze den dood in de aanrukkende colonne?. Bij het geweervuur de eeuwig veranderlijke wil, bij het mitrailleurvuur een machine, die niet weet wat zij doet en duizenden levens vernietigt. De Japanners, welke den dood niet vreesden, hielden tegen- ovei mitrailleuis geen stand. Aan de bajonet gewenden zij zich en gingen later zeiven herhaaldelijk tot den bajonetaan- val ovei. Met de mitrailleurs was het echter een andere zaak. Dit regelmatig geknetter werkte demoraliseerend op hen. Ik zag Japanners, welke niet weg liepen, maar weg kro pen. In gewone omstandigheden zou mij hunDe houding 40 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 52