We zouden buiten ons bestek gaan met hier nog eene beschiijving te geven van het kust-en belegeringsgeschut. Alleen een enkel woord over de zware batterijen, waarvan er een bij de groote manoeuvres was. 12 garn. compagnieën zijn georganiseerd als zware batterijen om toegevoegd te worden aan de Divisie-Artillerie. Zij zijn bewapend met een 60 «er, de loop heeft een lengte van 4.2 M., weegt 2000 K.G. en vuurt tot op 9000 M. Een zware batterij met bijbehoorende munitietrein bestaat uit: 6 officieren, 224 minderen en 177 paarden. Zij is bewapend met 4 kanonnen en voert verder mede 1 kabelkar, 1 water- kar, 18 munitiewagens, 3 gereedschapswagens en 3 bagage-idem. In den Zuid-Afrikaanschen oorlog zijn ze gebruikt. Over het nut n. 1. om dergelijke batterijen bij een Divisie mede te voeren, zijn, zooals bekend, de meeningen nogal verdeeld. Bij het Territoriale Leger zijn de zware batterijen bewapend met een 12 c.M. Snelvuur kanon. Het Korps genietroepen is verdeeld in compagnieën en troops. Een veld-compagnie telt 6 officieren, 209 minderen en 73 paarden en muildieren. De trein bestaat uit 1 water- kar, 4 fouragekarren, 2 pontonwagens, 1 schraagwagen, 1 algemeene dienstwagen en 4 gereedschapskarren. Een veld- „troop" telt 3 off., 81 minderen en 81 paar den en muildieren. In den trein worden medegevoerd 2 gekop pelde gereedschapskarren, 1 waterkar en 4 wagens. Deze afdee- Imgen zijn bereden en worden medegegeven aan bereden brigades. Naar gelang van het doel heeft men veld-, vesting-, biugge-, kabel-, landmeet-, dépöt-, luchtlijn-, draadlooze tele graaf-, zoeklicht-, spoorweg-, ballon-, en Divisie telegraaf- compagnieën. Vermelding verdient, dat altijd een telegraaf- compagnie toegevoegd is aan den post- en telegraafdienst en een gioot district in het Zuiden van Engeland zelf bedient, teiwijl de Landmeet-compagnie opnemingswerkzaamheden verricht onder de Commissie voor den Landbouw. (Board of Agriculture). De algemeene topograpische dienst is hier niet een onderdeel van het Leger. 510 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 530