belachelijk voorgekomen zijn; niets krijgshaftigs was meer bij hen aanwezig, maar nu was zij verklaarbaar. Naar hen ziende, begreep ik onwillekeurig hun vrees en hun blind en levendig verlangen om aan den dreigenden dood te ontkomen, door als een slang dicht langs den grond te kruipen, opdat de regen van lood der mitrailleurs over hunne hoofden zou heengaan en alleen het gaoljan neerslaan. Het vreeselijkste was wel deze regelmatige, onverschillige mechanische wijze, waarop de dood werd toegebracht. Niet zonder redenis men aan de mitrailleurs den naam van „duivels- gieter" gaan geven. P. 147. Tot toelichting het volgende: De mitrailleur is een hulpwapen, dat eensdeels dient om de taak der infanterie, anderdeels om die der artillerie te verlichten, geen van beide echter ooit zal kunnen vervangen. De infanterie zal hij voortdurend krachtig ondersteunen in het volbrengen harer opdracht; hij kan hier desnoods reeds mee beginnen op de hoogste grens der middelbare afstanden, derhalve op 1500 M. Op dien afstand toch heeft het mi- trailleurvuur reeds een heftige uitwerking, terwijl die van het infanterievuur slechts gering te noemen is. Ook de artillerie zal hij veel werk uit de hand kunnen nemen. Vooral die batterijen, welke bestemd zijn tot recht- streeksche ondersteuning van het hoofdwapen. Wij moeten hierbij in 't bijzonder aan den aanval denken. Het zou toch noodzakelijk kunnen zijn om de voorwaartsche beweging der infanterie levendig te houden, dat batterijen ongedekt van stelling zouden moeten verwisselen. In den tegenwoordigen tijd zeker wel een der gevaarlijkste onderne mingen voor artillerie. Juist door de aanwezigheid van mitrail leurs, welke tengevolge hunner weinige zichtbaarheid en gemakkelijke beweegbaarheid de infanterie overal kunnen volgen, zal in de toekomst zulk een stellingverandering tot de uitzonderingen behooren. Wanneer de eigen infanterie zoo dicht de vijandelijke stelling genaderd is, dat vuren van de artillerie op de lijn van weer stand niet meer mogelijk is, zijn het de mitrailleurs, welke INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 53