Onnoodige ballast. 520 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT Dus, dit euvel van meet af aan bestredeneerstens bij ons zelve, want geheel onbesmet zijn wij niet. Het zal niet gemakkelijk zijn de fout te overwinnen; daarvoor is zij te oud en te algemeen. Alleen algemeene samenwerking kan verbetering brengen de enkeling ver mag slechts tijdelijk succes, dat met hem verdwijnt als zijn diensten in een ander garnizoen gevraagd worden. 8 Februari 1911. Dixi. Volgens algemeene order 1878 No. 73 worden bepalingen, voorschrif ten en mededeelingen, waarvan de toepassing, raadpleging en bekendheid bij het leger worden vereischt, uitgegeven bij algemeene of dagorders, terwijl voorschriften, wier toepassing en raadpleging uitsluitend bij de afzonderlijke wapens en diensten noodig is, bij bijzondere orders worden uitgevaardigd. Alle officieren moeten in het bezit zijn van de algemeene orders en van de bijzondere orders voor hun wapen ol dienst. Deze orders worden hun over het loopende jaar tegen betaling verstrekt. Ofschoon het „in der Beschrankung zeigt der Meister" ook in dit geval gulden woorden blijven, kan het algemeen nut van de algemeene orders onaangevochten blijven; we hebben ons echter afgevraagd in hoeverre de kennis der algemeene orders noodig is voor ieder individu op zich zelf, in hoeverre hij die noodig heeft als zijnde officier in het algemeen. We hebben een jaargang van 120 algemeene orders nagegaan en vonden Voor 87 orders kennis voor den officier in het algemeen bepaald onnoodig, 19 kennis kan voor een heel enkele nuttig zijn, is voor het algemeen niet volstrekt noodig, 11 kennis voor een meer uitgebreider kring min of meer van nut, 3 kennis voor alle officieren of althans het gros be paald noodig. Treedt een officier op als compagnies- of detachementscommandant, dan vindt hij de algemeene orders in het archief, bovendien zijn die daar ook voor de overige officieren van de compagnie of het detache ment te raadplegen, het hebben van een eigen stel komt geheel over bodig voor. Zoo 'n stel is slechts onnoodige ballast, de verzameling weegt 4 K. G. en elke jaargang 1 K.G.als vast aannemende dat de bundel om de vijf jaar wordt vernieuwd, wordt dus bij overplaatsing 5 tot 9 K. G. dood gewicht meegenomen. Men late 10 van A. O. 1878 No. 73 geheel of gedeeltelijk ver vallen 1), legge den inhoud van de hoogst enkele orders, die voor 1) In hoeverre het schrijverspersoneel buiten eigen algemeene orders zou kunnen, kan niet beoordeeld worden, in elk geval versehaffe men het de orders gratis. Dat de pers aan 's Landsdrukkerij een paar keer meer draait, verhoogt de algemeene kosten toch niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 540